1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Tok kalmayı sağlayan 5 besin
Tok kalmayı sağlayan 5 besin

Tok kalmayı sağlayan 5 besin

Bu sayfamızda insanları tok kalmayı sağlayan 5 besin hakkında bilgiler yer almaktadır.

A+A-

Yulaf kepeği: bolca lif bulundurmasından dolayı uzun süre tok tutar ayrıca bağırsaklardaki toksinlerden de arındırır. Glüten içermediği için de çölyak hastaları için güzel bir kaynaktır.

Yeşil çay: Yağ yakımını da destekleyen yeşil çayın tok tutma özelliği de vardır. C vitamini açısından zengin olduğu için akciğer ve gribal salgınlara iyi gelir. Kalp sağlığına çok katkısı vardır ve araştırmalara göre kötü kolestrolü düşürdüğü tespit edilmiştir.

Kabuklu sert kuru yemişler: içerdikleri faydalı yağlar sayesinde sizi tok tutar. Günde 10 tane çiğ fındık yanına yoğurtla ara öğün yapabilirsiniz. Aman dikkat ölçüyü kaçırmayalım çünkü avuç avuç yersek bu sefer istemediğimiz yağlanmaya sebep olabilir. Tok tutmanın yanı sıra vücut bağışıklığına ve beyne iyi geleceğinden her gün tüketmekte fayda var.

Yumurta: yapılan araştırmalara göre günde 1 yumurta yiyen kişiler 400 kcal daha az yeme ihtiyacı duyuyorlar. Tüm temel aminoasitleri içeren protein kaynağı ve vitamin deposu yumurta hem zayıflamaya hem de bağışıklığımıza büyük ölçüde katkıda bulunacaktır.

Leblebi: Selenyum açısından zengin olduğundan dolayı da tiroid hastalarına tavsiye edilir. Nohutun zengin içeriği sayesinde sizi epey tok tutar. 1 avuç leblebi yanına 1 bardak ayranla mis gibi bir ara öğün yaparsanız tok kaldığınızı fark edeceksiniz.

İçerik Tarihi: 17 Ocak 2021 23:19

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.