1. ANASAYFA

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal medya şiddeti artırıyor mu?
Sosyal medya şiddeti artırıyor mu?

Sosyal medya şiddeti artırıyor mu?

Sosyal Medya ve şiddet ilişkisi nedir. Uzmanlara göre sorun sosyal medya değil insanlardan kaynaklanmaktadır. Sosyal medyanın ilişkilerde şiddete varan sonuçlara neden olması da sıklıkla rastlanan bir durum olmaktadır.

A+A-

Sosyal medya şiddeti artırıyor mu?

İnternetin insan hayatına girmesiyle birlikte çevrimiçi iletişim yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Neredeyse her amaç için sosyal ağlar kurulurken pek çok kişinin bunların en az birinde üyeliği bulunuyor. Bu sayede iletişim kolaylaşırken olumsuzluklar da beraberinde geldi. 

Sosyal Medya Ve Şiddet İlişkisi Nedir?

Günlük hayatın hemen hemen her anının sosyal medya hesaplarından paylaşılması ile birlikte özel bilgiler başkaları tarafından rahatlıkla ulaşılabilir olmaktadır. Özel hayat sınırının bu ağlarda çizilmemesi kişileri saldırıya açık hale getirmektedir.

Kişilerin İnternet'te kimliklerini rahatlıkla saklayabileceklerine ve dokunulmaz olduklarına inanmaları da psikolojik şiddeti artıran etkenler arasında bulunuyor. Bu nedenle insanların yaşam tarzlarına yönelik saldırılarla sıklıkla karşılaşılmakta ve bu saldırılar herkesin görebileceği platformlarda siber zorbalığa ulaşmaktadır.

Sosyal medyanın ilişkilerde şiddete varan sonuçlara neden olması da sıklıkla rastlanan bir durum olmaktadır. Eşler, sevgililer ya da aile bireyleri sosyal ağlardaki paylaşımları, mesajları, çevrimiçi olunan saatleri devamlı olarak kontrol etme isteği duyabilmekte, buradaki davranışları şiddete sebep olarak kullanabilmektedir.

Sosyal Medya Şiddeti Artırır Mı?

Şiddetin temel sebepleri farklı olsa da İnternet'te geçirilen vakit kültürel olarak sorun kabul edilebilmekte ve ilişkilerde sorunlara yol açmaktadır. Sosyal ağların kolay ulaşılabilirliği ise kişilerin hedef alınmasını kolaylaştırmaktadır. 

Ancak uzmanlara göre sorun sosyal medya değil insanlardan kaynaklanmaktadır. Şiddete başvuran kişiler daima farklı sebepler üretebilmekte ve sosyal medyayı eylemlerine bahane olarak seçebilmektedir. Sosyal medyanın bilinçli kullanımı ve şiddete karşı tavizsiz tedbirler almak mağdurların güvenliği için elzem olmaktadır. 

İçerik Tarihi: 28 Şubat 2021 21:30

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.