1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Sohbetin İnsan Psikolojisine Etkileri
Sohbetin İnsan Psikolojisine Etkileri

Sohbetin İnsan Psikolojisine Etkileri

Bu sayfada sohbetin insan psikolojisine etkileri, Kiminle sohbet ettiğinizin psikolojisine etkisi farklı olacaktır hakkında bilgi yer almaktadır. Oy Haber...

A+A-

Sohbet ve İnsan Psikolojisi 
            
Sohbetin insan psikolojisine büyük ölçüde olumlu etkisi vardır. Atalarımız derdini söylemeyenin derman bulamayacağını söylemişler. Bir insan başına iyi ya da kötü bir olay geldiğinde çevresindeki kişi ile konuşma ona anlatma ihtiyacı duyar. Bazen insan yalnız başına halledemeyeceğini düşünür kendi içinde kendine anlatamayıp büyüttüğü olayları anlattığında destek sağlar. Bu nedenle psikologdan destek alırız anlatmak insan psikolojisine büyük ölçüde olumlu etki eder.

Kimlerle Sohbet Edilir?

Herkesle Yapılan Sohbet İnsana Olumlu Etki Eder Mi?

Kiminle sohbet ettiğinizin psikolojisine etkisi farklı olacaktır. Örneğin sürekli size karşı olumsuz öneriler veren, sizi aşağılayan anlattığınızda sert tepkiler veren kişiyle sohbet ettiğinizde bu sizi daha fazla olumsuzluğa sürükleyip psikolojinize olumsuz etki edecektir. Sohbet edip içinizdekileri dökmek için çok yakınınızı veya bir psikologla görüşmeniz gerekmektedir. 
 
Bir kahvenin insanlar arasında kırk yıl hatırı olduğunu söylemişler ve kahveyi sohbet aracısı olarak kullanmışlardır. Karşı karşıya gelip ortanızda bir kahve olduğunda etkili bir iletişime geçip kahve bir anda bahane olup sohbet etmeye başlarsınız. Karşınızdaki kişi ile etkili bir iletişime geçersiniz. Kahve sohbet için belirginleşmiş bir kalıptır.

Sizin ve karşınızdakinin psikolojisine olumlu etki için karşınızdakini yargılamadan ve aşağılamadan yanında olduğunuzu belli ederek sağlıklı bir iletişime geçin. Karşınızdaki kişiye onu anladığınızı dile getirin ve göz teması kurmaya çalışın bu şekilde hem karşınızdaki kişi için hem sizin için olumlu etkiler sağlayacaktır.

sohbet-insan-psikoloji.jpg

İçerik Tarihi: 26 Şubat 2021 00:39

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.