1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Soğuk Algınlığı ve Grip Arasında ki Farklar Nelerdir?
Soğuk Algınlığı ve Grip Arasında ki Farklar Nelerdir?

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasında ki Farklar Nelerdir?

Bu sayfada soğuk algınlığı ve grip arasında ki farklar nelerdir? hakkında açıklama yer almaktadır.

A+A-

Soğuk algınlığı en çok grip ile karıştırılan bir hastalıktır. Belirtileri grip ile benzer etkilere sahiptir. En önemli benzerlikleri ikisinin de solunum yolu rahatsızlığı olmasıdır ancak ikisi hastalığında virüsleri farklıdır. 

Hapşırma, burunda tıkanıklık, özellikle eklem bölgelerinde görülen vücut ağrıları bu belirtilerin hepsi grip ile aynı görülen etkilerdir.

Grip, soğuk algınlığına göre daha sert ve sıkıntılı geçer. Grip insan vücudunda kulak ve sinüs enfeksiyonuna neden olurken soğuk algınlığında bu durum çok nadir olarak yaşanır.  Bu iki hastalığı ayırt etmenin önemli yolu mutlaka doktora gitmektir.

Soğuk Algınlığının Sebepleri Nelerdir?

Dışarıdan birçok virüs soğuk algınlığını tetikleyebilir. En çok bilinen nedeni rinovirüslerden oluşur. 

Bu virüs soğuk ve kuru dönemlerde çok fazla üremeye başlar. Üstelik bu virüs türü normal bir yüzeyde birkaç gün yaşar ve dokunana anında bulaşır ve kişinin hasta olabilmesi için mutlaka elini burnuna veya ağzına götürmesi gerekir, aksi halde virüs içeriye nüfus edemez. 

Soğuk algınlığı teşhisini mutlaka doktor koymalıdır. Kişi kendisi kesinlikle teşhisi koyup herhangi farklı ilaçlar kullanmamalıdır. Özellikle antibiyotik almamalıdır.

Soğuk Algınlığının Süresi Ne Kadardır?

Soğuk algınlığı aynı grip gibi 7 ve 10 gün süresi vardır. Kişilerin sağlık durumuna göre bu süre azalabilir veya daha uzun sürebilir.

Bu süreçte herhangi bir iyileşme söz konusu olmaz ise mutlaka doktordan randevu alınması gerekir. Kişide farklı üst solunum yolu rahatsızlığı da mevcut olma olasılığı doğurabilir.

İçerik Tarihi: 18 Ocak 2021 00:19

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.