1. ANASAYFA

  2. EKONOMİ

  3. Şehir İçi Nakliyecilik
Şehir İçi Nakliyecilik

Şehir İçi Nakliyecilik

Başlama aşaması maliyetli, fakat işi garanti olan mesleklerden biridir. Tabi bu işin yaşam şartları uygun olanı yurt içi nakliyeciliğin şehir içi bölümüdür.

A+A-

Başlama aşaması maliyetli, fakat işi garanti olan mesleklerden biridir. Tabi bu işin yaşam şartları uygun olanı yurt içi nakliyeciliğin şehir içi bölümüdür. Şehirler arası ve yurt  dışı nakliye işleri kar oranı yüksek olmakla birlikte sosyal yaşam şartları yok denecek kadar zayıf oldugundan bu bölüme değinmeden geçeceğim.

Şehir içi nakliyeciliği düşünen arkadaşlar için öncelikle bulunduğunuz ildeki piyasayı araştırıp  Büyük marketlere dağıtım yapan tedarik firmaları ile mobilya satım, dağıtım ve kurulumu yapan firmalarla görüşmenizi tavsiye ederim. Tedarikçilerin talebi doğrultusunda 1000-1500 kg.yi geçmeyen yükler için 6 teker kamyonet veya 1500 kg üzerinde 4000 kg.ye kadar olan yükler için ise 6 teker kamyon almanızı  tavsiye ederim. Çünkü 4 teker kamyonet yüke gelmez çok yakar ve masraf çıkartır. Kamyonda ise 6 teker üzeri kamyonların şehir içinde hareketi zordur. Dayanıklılık olarak Mitsubishi ve ısuzu araçlar düşünülmeli fakat araçlar çok km. yapıyorsa ıveco daily tarzı araç almak daha ekonomik olacaktır. Yaş sınırı olmasa da genelde şase kazası olmayan 5-6 yaşı geçmemiş araçları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Uygun araç seçiminden sonra bir muhasebeci ile anlaşarak vergi kaydınızı yaptırmalı ve alacağınız araç kamyonet ise kamyon ve kamyonetçiler odası kaydından sonra ulaştırma haberleşme ve denizcilik bakanlığı il müdürlüğünden *k2 belgesi almalısınız. bu işlemleri toplam maliyeti yaklaşık 3000 tl civarında tutar bu belge 5 yıl geçerli olacak ve 5 yıl sonra yenilemesi 100 tl civarında olacaktır. Şayet alacağınız araç 6 teker kamyon olursa aracın dağıtım esnasında kantar bulunan yolları kullandığını veya kullanacağını düşünüyorsanız. Tek araçla k1 belgesi tonajını dolduramayacağınızdan lojistik firmalarından L belgesi kiralayabilirsiniz Bu da ilk kuruluş işlemleriyle 5000 Tl gibi bir maliyet ister. Kiralayacağınız belge 1 yıllık olup süre sonunda 2000 Tl gibi bir ücrete kiralama yapabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim masraflar Vergi dairesi, Muhasebe ve Belge ücretleridir.

Aracı belirleyip aldınız vergi ve belge kaydını aştınız artık nakliyeye hazırız. İster bir firmaya tedarikçi olarak girip standart bir gelire rıza gösterirsiniz veya bir kamyonetçi durağına kayıt olur serbest gelir elde edersiniz.

İşe başlayınca ilk yapacağınız magnet kart ve kartvizit bastırın. Yapacağınız işleri ne kadar özenle yapar ve bu kartları ne kadar çok dağıta bilirseniz bilinirliğiniz ve memnuniyet halinde tavsiye edilme ve aranma oranınız ve kar oranınız o derece artacaktır.

İçerik Tarihi: 30 Ocak 2021 22:24

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.