1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Savcı Sayan Kimdir
Savcı Sayan Kimdir

Savcı Sayan Kimdir

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan Kimdir? SavcıSayan 1971 yılında Ağrı'nın Tutak ilçesinde dünyaya geldi. Başkan Savci Sayan, 2019'da yapılan seçimde Ağrı Belediye Başkanı oldu.

A+A-

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan Kimdir? 1971 yılında Ağrı'nın Tutak ilçesinde doğdu. 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olan Sayan halen Ağrı Belediye Başkanı görevini yürütmektedir. Eşi Gülşah Sayan ile 2012 yılında evlenen Sayan bir çocuk babasıdır. Sayan ilk öğrenimini Ağrı'nın Tutak ilçesinde tamamladı. Orta öğreniminin bir bölümünü Muş'un Malazgirt ilçesindeki Alparslan Lisesinde tamamladı. Lise öğrenimini ise Tutak Lisesinde tamamladı. Sayan son olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

Bir süre öğretmenlik yapan Sayan, ayrıca ulusal kanallarda yorumculuk, bölgedeki töre cinayetleri üzerine yazdığı makaleleri çeşitli gazetelerde yayınlandı. Sayan, ayrıca gençlik üzerine kitaplar yazdı. Sayan aynı zamanda Tarım ve inşaat sektörüyle de uğraştı.

1996 ile 2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği gerçekleştirdi. Ayrıca 2015 yılına kadar siyasi kariyerine Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam etti.

2015 yılında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştır:

"Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti'den aday adayı oldum."

AK Parti'ye saflarına katılan Sayan, 2015'te yapılan genel seçimlerde, AK Parti'den İzmir'de 2. Bölge 7. sıradan milletvekili adayı olmuştu, seçim sonucunda meclise girmeyi başaramamıştı.

Savcı Sayan 2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ağrı belediye başkan adayı oldu. Ayrıca bu seçimlerde Belediye başkanı seçilmiştir.

Sayan'ın Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur. Ayrıca bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir.

Aynı zamanda Ağrı Belediye Başkanı, 1971 Tutak doğumlu Sayan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 31 Mart 2019 seçimlerinde yüzde 55,57 oy oranıyla seçildi.

savci-sayan.jpg

İçerik Tarihi: 25 Şubat 2021 21:44

Oy Haber / Editör
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.