1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Saçlı Deride Kepek Problemi
Saçlı Deride Kepek Problemi

Saçlı Deride Kepek Problemi

Saçlı deride yağlı saç ve ciltlere sahip kişiler bu alışılmışlıklarında oluşan değişimde ( özellikle düşüşde ) kepek problemi ile karşılaşmaktadırlar.

A+A-

Saç kepeklenmesi en kısa tarifi ile saçlı derinin pullanmasıdır. İçsel nedenler ve dışsal nedenler olarak iki başlık altında toplanabilirler.

İçsel nedenlerde; dengesiz beslenme, hormonal bozukluklar, sağlık problemleri, fazla terleme, hijyen olayına dikkat edememe ve stres sayılabilir.

Dışsal nedenlerde ise; bol miktarda saç spreyi, jöle, jel kullanımı, sık sık saç rengi değiştirmek, soğuk havaya uzun süre maruz kalma, saçların az yıkanması yada iyi durulanmaması sayılabilir.

Saçlı derinin kuruması olarak tarif edilen kepeklenme problemi aslında bakıldığı zaman yağlı ciltlere sahip kişilerde daha sık görülmektedir.

Yağlı saç ve ciltlere sahip kişiler bu alışılmışlıklarında oluşan değişimde (özellikle düşüşde) kepek problemi ile karşılaşmaktadırlar.

Kepek problemine çözüm sağlayabilecek bazı şampuan türleri mevcuttur. Bunlar:

  • Salisilik asit içeren şampuanlar
  • Kükürt içeren şampuan yada sabunlar
  • Pyrithione – çinko içeren şampuanlar
  • Kömür – katran içeren şampuanlar
  • Selenyum sülfit içeren şampuanlar

Bunların yanı sıra saçlı derinin nem düzeyini ayarlamak için saç mezoterapisi yaptırmak ve doktor tavsiyesi ile kullanılacak ilaçlarda önemli kepek önleyici tedavilerdir.

İçerik Tarihi: 21 Mart 2021 22:35

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.