1. ANASAYFA

  2. GENEL

  3. Rüyada Zikir Çekmek görmek ne anlama gelir?
Rüyada Zikir Çekmek görmek ne anlama gelir?

Rüyada Zikir Çekmek görmek ne anlama gelir?

Zikir Çekmek rüya tabiri: Zikir Çekmek rüyada görmek, rüyada Zikir Çekmek görmek ne anlama gelir. Zikir Çekmek rüyası ne demektir ve neyi işaret etmektedir, rüyada Zikir Çekmek ile alakalı bilgiler ve yorumlar yer almaktadır.

A+A-

Rüyada zikir çekmek görmek

Rüyada zikir çekmek ahiret ve dünyanın gerçek güzelliklerinin bilincinde olmaya, Allahu Tealay'ı zikretmek sevaba ve hayra delalet eder. Allahu Teâlâ'yı zikretmek ve O'nu en güzel isim ve fiilleriyle hatırlamak çok büyük bir hayra ve işe vesile olmaya yorumlanmaktadır.


Rüyada Zikir Çekmenin Anlamı ve Yorumu

İyi ve güzel şeyleri ve salih kulları anmak rahmetin devamlılığına ve ilahi lütuf ve ihsana delalettir. Rüyada zikir çekmek, çektiğini görmek önemli bir durumu yahut bir işi hatırlamak, hadiselerden gerekli dersi çıkarmak, hayır işlemek ve yapılacak yanlışlardan dolayı uyarılmaya delalet eder.

Rüyada "Suphanallah, lâ ilâhe illâllah ve Allâh-u Ekber" zikirlerini söyleyerek zikir yaptığını görmek; rızkınızın çoğalacağına, zafer, izzet ve saygınlık elde edeceğinize işaret eder.


Rüyada Zikir Çekmek ve Zikir Yapmak

Rüyada zikir çektiğini görmek ve kişinin rüyasında Allah'ı andığını ve O'na ibadet ettiğini görmesi; o kimsenin düşmanlarının şerrinden kurtulmasına yorulur. Hayır kapılarının açılmasına, belalardan kurtulmasına ve yapılması zor olan işlerin ona kolaylaşmasına işaretle tabir edilir.


Rüyanda Zikir Sesi Duymak Görmek

Kişinin rüyasında zikir seslerini duyması; belli bir süre sonra bolluğa ve rahatlığa kavuşacağına, hayatının tamamının sıkıntı görmeksizin geçeceğine alamettir. Aynı şekilde rüyanda zikir sesi duymak servetinin çoğalacağına işaret eder.

İbn-i Kesîr'in yorumuna göre: Rüyada Allah'ı anmak, zikir çekmek her zaman hayır ve bereketle yorumlanır. Bir mağarada zikir çekmek, Allah'ı zikretmek yahut başkalarının zikrettiğini duymak; o yerde bereket ve hayrın çokluğuna işaret etmektedir.


Rüyada Zikir Halkası Görmek

Kişinin kendisini bir mecliste zikir halkasında görmesi; o kimsenin Müslümanlara faydası dokunacağı ile yorumlanır. İmam-ı Nablusî'nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında zikir halkasında Allah'ı zikretmesi; rahmet ve affa mazhar olmaya, şerefe ve kabir azabından kurtulmaya delalet eder.


Rüyada Camide Zikir Çekmek

Rüyada Allah'ı bin bir isminden birisi ile zikretmek veya edildiğini görüp işitmek; o ismin delaleti ile yorumlanır. Meselâ, Allah'ın kahhar ismi ile zikredildiğini işitmek; işiten kimsenin düşmanlarının yok olacağına, şeytanın şerrinden emin olunacağına delalet eder.


Rüyanda Zikir Meclisinde Bulunmak

Bir toplulukta cemaat halinde Allah'ı anmak; evliya ve İslam büyüklerinden bir toplumla sohbet etmeye veya onlara yakınlaşmaya, toplumun hizmetinden faydalanmaya işaret eder. Bir kimsenin rüyasında herhangi bir zikir meclisinde bulunduğu halde orada yapılan zikre katılmayıp seyirci kaldığını görmesi; o kişi için pek hayırlı olmadığına yorumlanır. Çünkü zikir ehlinin üzerine inecek rahmetten mahrum kalmıştır.


Rüyada Zikir Söylemek ve Zikir Çekmek

Zikrinde doğru olan kimsenin rüyasında hikmete dair söz söylemesi; üzüntü ve kederden kurtulmasına, hastalıktan şifa bulmasına, borçtan ve sıkıntıdan kurtulmasına, zalim bir kimseye galip gelip şerrinden emin olmasına delalet eder.


Rüyanda Zikir Çeken Erkekler Görmek

Bir kimse, rüyada bir mecliste Kur'an okumak, dua etmek, züht ve takvaya dair kaside okumak gibi zikrullaha devam edildiğini görse, okumanın kıymeti ve sıhhati nispetinde zikrolunan meclis ve yerin iyi bir şekilde tamir olunmasına delâlet eder. Zühde dair okunan kasidenin okuyucusunun sesi nağmeli olur ve okuyuşunda yanlışlık yaparsa o yer halkının velayetlerinin kâmil olmadığına delâlet eder.


Rüyanda Zikir Çekenleri Görmek

Rüyada Zikir Görmek yahut zikir çekmek veya çekenleri görmek Allah Teâlâ o kimseyi düşmanları üzerine galip getirir. Zikrinde doğru olan kimsenin rüyada, hikmete dair söz söylemesi üzüntü ve kederden kurtulmasına yorulur. Yahut hastalıklardan ve borç ile sıkıntıların halâs olmasına delalet eder. Yahut zalim bir kimseye galip gelip muzaffer olmasına delalet eder.


İçerik Tarihi: 18 Ocak 2022 22:39

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.