1. YAZARLAR

  2. İsmail Balat

  3. PAYLAŞILMAYAN ŞEHİR PANOS
İsmail Balat

İsmail Balat

PAYLAŞILMAYAN ŞEHİR PANOS

A+A-

1974 yılında Ertem Eğilmezin Yönetmenliğini Yaptığı Zeki Alasya, Metin Akpınar , Kemal Sunal , Halit Akçatepenin Oynadıkları Köyden İndim Şehire Diye Bir Türk Filmi vardı ve inanıyorumki izlemeyenimiz yoktur oradaki konu Buldukları Altınları Paylaşamamaları evet Altın Kıymetli Bir Madendir yeryüzünün yaradılışından Günümüze Gelen Bu Kıymetli Maden için Çok Çabalar Sarf Edilmiştir, Kimisi Yer Altında Gömülerde Kimisi Yerin Üzerinde Çabalamıştır.

Bu Kıymetli Madene Ulaşmak için ve Sonuç ulaşılması Hedeflenen Kıymetli şeyin Adı Maden olan Altın. Peki Biz Bize Şöyle Bişi Soralım Kendimize,Örnek verdiğim Değerli Nesne olan Maden Altın, Konumuz ise Paylaşılmayan Şehir PANOS, Yazının Geneline Bakarsak Şehirin Neyi Paylaşılıyor yahut Neyi Paylaşılamıyor, Bizler şunu iyi biliyoruzki insan oğlu Hep istemiş yetinmemiş yine istemiş ve yine yetinmemiş, istemelerin Altındaki Doyumsuzluk Duygusu Hiç Bitmemiştir.

Şehrimizde  istenildiği Takdirde yapılacak Bir çok şey vardır, Maalesefki içimizdeki Çekememe, Kıskançlık ( Hesudi) Hissiyate varken Yapacağımız Güzel Şeyleride Bir Kenara bırakıyoruz.ilçemiz Tarihinde xecı ile Siyabend’in Aşk Hikayesi Dilden Dile Dolaşmış, Efsaneleşmiş Sevecek Yüreklere örnek olmuştur. Böylesi Bir Aşkın Yaşandığı Şehirde Güzel Şeyler varken, Bizlerin Hep Yanlışları olmuş, ilçemizin Adı Bir Çok ölümlü Kavga ve Dövüşlerle olaylarla Anılmış. Ben ilçede Yaklaşık 18 yıl yerel STK’larda Yöneticilik Yaptım, Yöneticilik Yaptığım 18 Yılı Baz Alarak ilçemizle Alakalı Bir Çok Şeyi Bildiğim için Paylaşılmayan PANOS’u Ele Almak istedim.

İlçenin Kaderi Bu olsa Gerekki ilçe Hiç Gün Yüzü Görmedi, Öyle Bir Düşünceye Sahibizki Seçimlerde Bir Sağ Kökenli Parti Kazanır, Bir Sol Kökenli, Biri Gelir Benim Eserim Der Yapar, Diğeri Gelir Bu Doğru Değil Der Yıkar, Sağın Zihniyeti Farklı, Solun Zihniyeti Farklı, Sormazlar ilçe Ne Zihniyet Taşır Diye Buda PANOS’UN Kaderi Diyelim. Zenginimiz Kaçtı Gitti’ Akil Adamlarımız Nerdeyse Ellerinde Kumanda Türkiye’nin Bir Diğer Ucundan ilçeyi Yönetmeye Çalışmaktalar, Buda PANOS’un Kaderi olsa Gerek.

Bunlar Yapılırken ilçede varlığı Bile Hissedilmeyen iktidarın Sözde Temsilcisi, Nede Muhalefetin Sesi Çıkmıyor, Sanki Bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın Zihniyetiyle Durmaktalar, Buda PANOS’un Kaderi olsa Gerek. 100. yıla 14 Kala ilçemizde Daha yeni yeni iki Adet Devlet Teşfiki ile Orta ölçüde Fabrika Kuruluyor, Bunada Şükür Kurandan Yada Vesile olandan Allah razı olsun. Yazımın Ortalarında Belirtmiştim 18 yıl STK, Yöneticiliği yaptım, İlçede Kurumsal ile Yerel yaklaşık 36 STK var Bunların içinde Halkın Dilinden Anlayan ilçe Halkı ile Bir Aile olan Nasır AÇIK, Adnan DEMİR, ile Mehmet Nedim GEÇİT Gelir Bu 3 Şahısla Onurlu Bir Şekilde Yıllarca Çalıştım Bir ilçeyi En iyi Bilen Kim Derseniz STK’lardır Derim, STK Yöneticiliği Kimliğinin Verdiği Güç ile Türkiye’nin Bir Çok il ve ilçesinde Tanınmış Bireyler olduk.

Kurumlara Gittik Kapılarda karşılandık, TBMM’ Kapıları Her Gittiğimizde Taşıdığımız Yöneticilik Kimliği ile Hep Açık Olmuştur. Yılların verdiği Deneyim sonucu ilçe Dışında Bizim Gibi Faaliyet Gösteren Çok Kıymetli Yöneticilerle Tanıştık, Bunlardan Bir Kaçtanesini Yazmam Gerekirse Ankara’da ANKARA SERHATLILAR DERNEĞİ Başkanı  Kasım VURAL ile Yönetimi, Adı Her Ne kadar İlçemizin Adı olmasa Bile Hedefi ilçe ve Hemşehrilerine Hizmet Yapmaktır. İstanbul,da Burhan ÖNAÇ ilk İlçe Dışı Metropollerde Kurulan Bir Büyük STK,dır, Yönetimi ile Güzel Projelere imza Atmışlardır. İstanbul’da Kurulan Taner KARGI Yönetiminde İSPAT Platformu Dernekler Açısından Bir Farklılık Getirmiş olsada İlçe Halkı İstanbul’da iki STK istememektedir.

Bursa’da Açılan Yeni ilçe Derneğimizin Kurucusu Aydın ESİN ve Yönetimini Daha yeni oldukları İçin Gelecekte Yapacakları Hizmetlerde Başarılar Diliyoruz. Antalya’da Her Nekadar Sesi Çıkmasada A. Hadi TATLI Kardeşimiz Bulunmakta ümid Ediyoruzki ileriki Süreçlerde Hizmeti Olacaktır. izmir ili  Kınık ilçesinden Torbalı ilçesine Kadar tek Parça bir Yer Ne Hikmetse, izmir ilindede iki STK’mız Mevcut, izmirde Bulunmam Sebebiyle iki Dernek Hakkında bir Kaç Kelam Etmemde Fayda var Diye Düşünüyorum, izmir yaklaşık 4 milyon nüfuslu bir büyük Metropol Şehridir ve Tahminen 50 bin Hemşehrimiz Yaşamaktadır, Hemşehrilerimizi Temsilen Kurulan Derneklerimizin Her Nekadar Gayeleri ismini Taşıdıkları ilçeleri olsada Bir Birileri ile Ya Bayramda, Ya Bir Taziyede Ya Bir Düğün Merasiminde Ancak Bir Araya Gelmekteler, Onun Dışında Birbirlerine iki yabancı takım gibi davranırlar, yolları , ve Çizgileri Ayrı olan Bu Derneklerin Birtanesi izmir Patnoslular Derneği, Cemal Bıçak ve Yönetimi Tarafından Kurulmuş, Kongreye Gitmiş Başkan Değişikliği Yapılmış Musa Taşdelen ile Yola Devam Denilmiş, Kurulduğu Günden Bu yana 1 Tanıtım Dergisi ile 1 Yöresel Yemek olan Keledoş Festivali Yapılmış, (Bende Katıldım Yapan Emek verenlerin Ellerine Sağlık) istanbul ‘Ankara’Bursa’ Antalya’ Ortak Hareket ile Sosyal Medyada Kalma Süreti ile Patnos il Olsun çalıştayı Başlatılmış Orda Kalınmış, Diğer Tarafta Ege Patnoslular Derneği, Erdal Alaca Başkanlığında Genç Bir Yönetim ile Kurulan, 1 Kitap 1 CD 1 de Ağrı Türküleri Adı Altında Kalıcı Bir Eser olarak Kalacak Güzel Bir proje çalışmasıYapmışlar, il Valiliği, Türk Kızılayı ile ortak Bir çalışma Yapıp Yetim Çocukları Sünnet Şöleni ile izmir ilinde Yapılan Bir Çok Çalıştayda ortak Hareket etmişler.

İşin Özüne Gelelim Artık PANOS ‘ Neden Paylaşılmayan Bir Şehir Haline Geldi Bu ilçenin Kaderi Olmaması Gerek Diye Düşünüyorum, Başkanlar Seçilirken Sevinen ŞekŞekçiler Sonradan itraz ve isyan etme Hakkına Sahip Değiller, Geçmişten Günümüze Gelen Belediye Başkanları,STK Başkanları, Muhtarlar Tabi içlerinde Elbette istisnalar var Ama Genelleme yapmak gerekiyorsa ilçeden Tüm Metropollere Herkesin Derdi Koltukmu Acaba Diye Düşünülmekten Edinilmiyor, Hiçmi ilçe Düşünülmüyor, Edindiğim izlenimlerden Bir kaç örnek vereyim, Patnos Ziraat Odası Başkanımız Hakan Hakverdi Çiftçisi için çırpınıyor Tarlalarda Hemşehrilerinin Derdine ortak, ilçede Kalıcı Bir Zirat odası Binası inşaa etmiş ölümsüzleştirmiştir.

Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Çarboğa Derdiyle, Kederiyle, Sevinciyle Şöförünün Yanında, Odaya Ait Bir Yer Alıp Şöförler Odası Esnafına Kalıcı Bir Eser Bırakmıştır. Esnaf Odası Başkanı Süleyman Laçin Kıt Kanaat Gelen Geliler ile Odaya Bir Mülk Alımı Yapıp, Akabinde Esnaf Kooperatif Odası Başkanı Suat Taşdemir Teşvikleri Doğrultusunda  Krediler ile Esnafın Yanında, Peki Sormazlarmı size Ülke Geneli Olan Tüm STK Başkanları, Yada Babayiğit Başkanlar, Ya Halk Ne olacak Diye, Gelen Başkan Sormadı, Giden Başkan Sormadı, Halk var yada yok, Umursayan olmadı, Buda ilçe Halkının Kaderimi Diyelim. !Kıymetli Okuyucular PANOS Küçümsenecek bir ilçe olmamalıki Paylaşılmıyor, Yanı Başımızda Bir Bazid İlçesi var Vatandaşın Başı Ağırsa STK’lar Kurumlar, Birimler İş insanları Kenetlenip Bir oluyorlar çözüm İçin Çaba Sarfediyorlar, ilçemizin Kaderi Bu Değil, Böyle olmamalı Bizim  Dışarda Yaşayan, Dışarda Hizmet Gösteren STK’larımız ilçemize Güzel Bir Kampanya Başlattılar.

İlçemiz il olsun Adı Altında, Ancak ilerleme varmı yada bir Gelişme oldumu bilgimiz Yok, Ankara’da Serhatlılar Derneği Başkanı Kasım Vural ile Sincan Yeni Kentte Bir Sohbetimizde Kendisine şunu Söylemiştim Patnos Sizi Bekliyor, Kampanyaya Katılan Dernek Başkanları ile Yönetimleriyle Beraber Patnos’a Gitmeniz Gerek Kampanyaya orda Başlamamız Gerek Diye, Akabinde Bazid ilçesi Daha Hızlı Davranıp Büyük bir buluşma İle Kampanyaya Destek Verdiler, ilçede Yaşayan Halkımız Şunu Dile Getiriyorlar Sizler Dış Metropollerde Yaşayan STK, Dernek Başkanları Neyi Paylaşamıyorsunuz, Gün Geçtikçe Dernek üstüne Dernek Açılıyor, Kadim Şehir Patnos’un Adını Taşıyorsunuz Sizleri Yanımızda Görebilmek Bizlere Güven vermek için Güçlü Bir Ses olup Birlik olmanız Gerek Diye, ilçede yaşayan Patnosluların Sesi Sohbeti Bu Yönden yana Çıkıyor, Her Sohbet Açılışında Derneklerden Bahsedildiğinde  Tek Kelime Neden İlçede Yoklar Diye, ve Tereddütleri Metropoller STK ları Acaba Bir Birleri ile Uğraşmaktan Ne zaman vazgeçecekler ,Üretmekten yana çalışmayıp kopyala yapıştır zihniyetini bırakıp Yeni Projeler Dahiyane Fikirler Sunacaklar Topluma Böylesi Haberler Beklerken Sizlerden, Sizler Ne Sundunuz Bizlere Kişilerle uğraşmaktan Başka, Neden Şöyle Yapmıyorsunuz, Biz Hemşehrilerinin Derdine, Neşesine Ortak olacaklar, Bu Gerçeği Belirtip Yazıyı Bitireyim Gidin Patnos’a Oturun Sohbeti muhabbeti bol Bir Kahveye Sizlere Verecekleri cevap şu olacak, Başkanlar Başkanlar Sizler Birbirinizle Uğraşacaksanız, Elbise Değişir Gibi Renkten, Renge Girecekseniz Derneklerinizin Başına Ya PATNOS,u Eklemeyin, Gidin Kendinize Aile yada Arkadaş Dernekleri Açın, Unutmayın Patnos Sizler Varsanız Var Sizler Yoksanız Dilsiz Bir Şehir olarak Kalır. Varsa İlçenin Sizlerin üzerinde Emeği, Buyrun Ödemeye, Gün Uğraşma, Paylaşmama Günü Değil, Gün Ahde vefa Borcu Ödeme Günü Haydi Başkanlar PANOS Haritanın Doğu Tarafında Güneşin ilk ışıklarını Gösterdiği yerlerden Bir yerleşim yeri, Bilmeyenler Açısından Belirteyim Dedim vesselam.

Bu yazı toplam 5336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum