1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Parkinson Hastalığının Nedenleri
Parkinson Hastalığının Nedenleri

Parkinson Hastalığının Nedenleri

Bu sayfada Parkinson ve Parkinson Hastalığının Nedenleri hakkında bilgi verilmektedir.  Parkinson hastalığı özellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülmektedir...

A+A-

Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkmakta olan bir hastalıktır.  Dopamin  insan vücudunda  hareketin kontrolünde görev almaktadır.  Bu madde sübstansiya nigra adı verilen bölgede üretilmektedir. Bu bölgede dopamin üreten hücrelerde bazı nedenlerden olayı etkilenmeler olur ve bunun sonucunda dopamin üretilmez ve kayıplar oluşur.  Bu hücre kayıplarının belli bir miktara ulaşması durumunda  parkinson hastalığının bazı belirtileri görülmekte ve bulgulara rastlanmaktadır. 

Parkinson Hastalığı Hastaları Nasıl Etkiler?   
   
Parkinson hastalığı özellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülmektedir. Bu hastalık, hastaların yaşam kalitelerini etkiler ve düşürür. Hastaların hareketlerinin yavaşladığı ve vücutlarının titrediği gibi belirtiler görülmektedir. Bu bulgular yüzde görüldüğünde hastanın mimiklerinin tepki verememesi ve donuk kalması da hastalığın belirtileri arasındadır. 
     
Parkinson Hastalığının Nedenleri 
     
İnsan yaşamının en önemli noktası her zaman için sağlık olmuştur. Bu nedenle sağlık sorunları detaylı bir şekilde araştırılmakta ve bütün için  teknolojik imkanlardan faydalanılmaktadır. Özellikle adından çokça bahsedilen hastalıklar arasında bulunan parkinson hastalığı da günümüzde hala araştırılmaya devam edilen bir hastalıktır.

Birçok hastalıkta olduğu gibi parkinson hastalığında da, hastalık kademeli olarak görülmektedir.  Hastalık her kademede bir önceki evresinden daha fazla ilerlemiş ve hastayı daha fazla etkileyecek duruma gelmiştir. 

Hastalık ilerledikçe kişi yürüme, konuşma ve hareket etme zorluğu yaşamaktadır.  Parkinson hastalığı görülen kişilerde bu gibi konuşma ve hareket etme özelliğini sağlayan dopamin maddesi durduğu belirtileri de her geçen amanda artar.  Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önlem almak için, parkinson hastalığının nedenleri bütün insanlar tarafından bilinmelidir.  Parkinson hastalığının sinir hücrelerine etki etmesi, nedenleri arasında sinirsel bozuklukların da yer aldığını göstermektedir.

Stres, huzursuzluk gibi nedenler sinir sistemini bozduğu için parkinson hastalığının da nedenleri arasıda yer almaktadır. Parkinson hastalığının potansiyel anlamda nedenleri hala araştırılmaktadır. 

Genetik değişiklikler ve çevresel faktörler de bu hastalığın nedenleri arasındadır.  Genlerin mutasyona uğraması parkinson hastalığının genetik belirtileri arasındadır. Yeterince su tüketmemek parkinson hastalığının çevresel faktörlerden kaynaklandığı nedenlerinden biridir.  Bunun yanında beynin zamanla hasara uğramasına neden olan faktörler parkinson hastalığının nedenleri arasında görülmektedir. 

İçerik Tarihi: 23 Mart 2021 11:28

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.