1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Omuz Ağrısı Neden Olur?
Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Kolların hareket kabiliyetini kolaylaştıran ve bu işlemi yapması sonucunda da kimi zaman yıpranmalar sonucunda oluşan omuz ağrısı hemen hemen her yaş grubunda görülen bir olgudur.

A+A-

Omuz denilen bölüm az da olsa tıp bilgisi olmayan herkes için yalnızca bir bölgeden oluşmaktadır ancak esasen durum öyle değildir ve omuz tentonlar ve birtakım kasların birleştiği eklem bölgesidir. Bu bölüm hayatımızı öyle kolaylaştırmaktadır ki kolların hareketleri ve özellikle de günlük yaşamdaki katkılarıyla vücut hareketinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bu bağlamda yükümüzü hafifleten ve hayatı bizim için kolaylaştıran omuzların sağlığı oldukça ehemmiyetlidir. Bunun içindir ki omuz ağrısının neden olduğu ve nasıl önleneceğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kolların hareket kabiliyetini kolaylaştıran ve bu işlemi yapması sonucunda da kimi zaman yıpranmalar sonucunda oluşan omuz ağrısı hemen hemen her yaş grubunda görülen bir olgudur. Bu yüzdendir ki her yaş grubu için de omuz ağrısının farklı bir nedeninin olması gayet tabi mümkündür. Bu husus hareketli ve kıpır kıpır olan çocuklar için genellikle darbe, zedelenme ve yaralanma sebebiyle ortaya çıkarken diğer yaş grupları için farklılık göstermektedir.

Yetişkinlerde ise omuz ağrılarının nedeni genellikle omuzu döndürmeye yarayan rotator manşet denilen kasaların yıpranması sonucu kişiye rahatsızlık vermesidir. Yaşlılar için ise durum biraz daha farklıdır ve omuz ağrıları daha çok ilerleyen yaştan kaynaklı olarak dokuların zayıflığından kaynaklanmaktadır.

Genel anlamda omuz ağrıları nedenleri için ise daha bilimsel konuşmak gerekirse tendon iltihabı ya da tendon yırtığı, omuz çıkıkları ve omuz kırıkları şeklinde bahsetmek mümkündür.

Öte yandan daha bilinen şekliyle omuz ağrılarının en temel nedenlerinden duruş bozuklukları, hatalı hareketler ve yanlış yatış pozisyonlarını da saymamız mümkündür. Bunlar göz önüne alındığında kişinin omuz ağrısına hangi nedenin sebep olduğunu saptaması ve ona göre kendine bir yol çizmesi daha yerinde bir davranış olacaktır.

Ancak eğer ki omuz ağrılarınız alışılmışın dışında ve sizi ciddi anlamda rahatsız ediyor ise bunun nedenini kendi başınıza araştırmaktansa hekiminize başvurmanız sağlığınız için daha doğru bir karar olacaktır.

İçerik Tarihi: 03 Şubat 2021 15:45

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.