1. YAZARLAR

  2. Nesim Temel

  3. Modelist Stilist ve Moda Tasarımcı Nedir
Nesim Temel

Nesim Temel

Modelist Stilist ve Moda Tasarımcı Nedir

A+A-

Modelist, Stilist ve Moda Tasarımcı

Giysinin şekil alması, modele bağlıdır. Modele göre giysinin şekil alması modelistliktir. Modelin kağıt üzerine çıkarılması ve kumaşa göre dikilmesi modelistin görevidir. Bunun için iyi bir eğitim almak gerekir.

Modelistin Tanımı Nedir?

Üretilecek olan giysilerin kalıbını çıkaran kişilere modelist denilmektedir. Kalıbı çıkarılan bu giysilerin serilenmesi de modelistlere aittir. Ayrıca modelistler numune dikimi işlemini gerçekleştiriyor. İmalat kategorisinde teknik föy işlemi ve dikim işlemi talimatı modelistler tarafından verilmektedir. Giysilerin kalıbının hazırlanması, serilenmesi, numune dikimi, teknik föy işlemi ve dikim işlemi talimatı modelistler tarafından gerçekleştirilir.

Stilistlerin Görevi Nedir?

Yeni tarzın oluşumu ve yeni giyim seçeneklerinin meydana gelmesi stilistlerin uzmanlık alanına girmektedir. Ayrıca güncel trendleri takip ederler ve yeni modeller çıkarırlar.

Moda Tasarımcısı Kimdir?

Kimlik ve stil bakımından gerekli özelliklere sahip olmayan firmalar için stil meydana getirir. Stilistlere göre daha bilgili ve beceriklidir. Firmalar için kimlik oluşumu meydana getirir. 

Bu yazı toplam 589 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.