1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi
Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi

Kürtajın Kadın Psikolojisine Etkisi

 Kürtaj yaptıran kadınların çoğu kürtaj sonunda bir psikolojik desteğe ihtiyacı olmaz. Kadınların çoğu bu süreçte en iyi seçimi yaptığını düşünerek büyük bir rahatlama hissediyor, Oy Haber...

A+A-

Kürtaj yaptıran kadınların çoğu kürtaj sonunda bir psikolojik desteğe ihtiyacı olmaz. Genelde kürtaj sonu yaşanan en yoğun duygu rahatlamadır. Kürtaj sonunda duyguların yoğun yaşanması ya da çok duygusal olmak çok normaldir. Bu zamanla hafifleyecektir. Ancak sosyal yaşamdaki bazı dayatmalar pişman hissetmeye zorlayabilir. Bu süreçte yas, pişmanlık, öfke, üzüntü duygularının fazla olması kadını depresyona sürükleyebilir. Bu gibi durumlarda en iyi yol, bir uzmana danışmaktır. 

Kürtajın Duygulara Etkisi

Kadınların çoğu bu süreçte en iyi seçimi yaptığını düşünerek büyük bir rahatlama hissediyor. Kürtaj yaptırmanın onu kötü bir insan yaptığı düşüncesi ile kendine karşı büyük bir öfke haline kapılabilir. Zamanla hafiflemeyen duygular kadını depresyona sürükler ve depresyon gibi bir hastalığın bir uzman olmadan çözümü neredeyse imkansızdır. Verilen karardan emin olunmaması, kafada hep bir soru işaretinin kalması, sürekli düşünme hali nadir olarak görülür. Özgüven eksikliği, terk edilmiş, yalnız hissetme gibi durumlar da görülebilir ve bu duyguları atlatmanın en iyi yolu kendini yeniden sevmeye çalışmak ve en çok sevdiğiniz işlerle meşgul olmaktır.

Kürtaja En İyi İlaç

Kürtaj sonu aileden, yakın çevreden gelen destek en iyi ilaçtır. Bu süreci yalnız atlatmış bir kadın yoğun duygularla savaşmak zorunda kalır ve bu onu çok yorar. Geleceği düşünmek, yeniden hayaller kurmak, bir umutla yola yeniden devam etmek ve tabii ki en çok sevilen işleri yapmak bu dönemde en büyük destekçi olur. Kürtaj hakkında doğru bilgiler öğrenmek de bu dönemi rahat atlatmayı sağlar.

Kürtaj yaptıran kişinin sadece siz olmadığını, yaklaşık 42 milyon kadının kürtaj yaptırdığını öğrenmek, kürtajın kısırlık gibi bir sonuçları olmadığını öğrenmek kadını çok rahatlatacaktır. Kürtaj yaptıran bir kadın kendini yeniden sevebilir, yeniden bir bebeğe sahip olabilir. 

kadin-kurtaj-psikoloji.jpg

İçerik Tarihi: 26 Şubat 2021 00:33

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.