1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı nedensiz bir şekilde de vücudun verdiği tepkimelerle de karşılaşılan bir sağlık problemidir. Aynı zamanda kulak tıkanıklığı ani irtifa kayıplarında ve ani yükselişlerde de görülmektedir.

A+A-

Kulak tıkanıklığı genelde soğuk algınlığı ve farklı enfeksiyonlar sebebi ile çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunların yanında kulaklar kulak çubuğu kullanılması nedeni ile kirlerin toplanması sebebiyle de tıkanabilmektedir. Bu durumda doktorunuza kulak tıkanıklığı nasıl geçer geçer sorusunu sorabilirsiniz. Alacağınız cevap çevresinde gereken işlemlerin yapılması kirden dolayı yaşanan kulak tıkanıklarının geçmesinde etkili olacaktır.

Kulaklar aynı zamanda kulakta oluşan bir enfeksiyon nedeni ile tıkanabilmektedir. Bu durum üstüne düşülmediği takdirde geçici veya kalıcı duyma kaybına yani sağırlığa neden olabilmektedir. Kulakta akıntı ağrı ve başta ağrının aynı anda olması durumlarında hastaneye gidilerek doktorlar tarafından yapılan incelemeler sonucu tespit edilen tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Aynı zamanda kulak tıkanıklığı ani irtifa kayıplarında ve ani yükselişlerde de görülmektedir. Bu durumda kulak kurcalanması yerine ağız hareketleri yapılması ve basınç değişikliğine alışmasının beklenmesi daha sağlıklı bir yöntemdir. Bu durumda oluşan tıkanıklığı geçirmenin en etkili yöntemi ise sağlam bir şekilde esnemektir. Esneme sırasında ağzın büyük bir şekilde açılması sırasında kulaklarda basınca alışmaktadır. Aynı zamanda bu sorun karşısında yapılabilecek yöntemlerden biri ise sakız veya ekmek tarzı bir şeyin çiğnenmesidir. Bu hareketler östaki borularının açılmasını sağlayacaktır.

Kulak tıkanıklığında yatarken başın vücuttan daha yüksek bir seviyede tutulması tıkanıklığı verdiği rahatsızlık hissini azaltmakta ve tıkanıklığın geçmesinde yardımcı bir hareket olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kulak tıkanıklığı nedensiz bir şekilde de vücudun verdiği tepkimelerle de karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bu durumlarda ilk olarak baş dönmesi ve ağrısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu durumların vücutta görülmesi durumunda en yakın zamanda kulak burun boğaz doktoru ile görüşülerek şikayetler doktor ile paylaşılmalıdır. Fakat görülmediği takdirde evde uygulanabilecek hareketler ile kulak tıkanıklığı giderilebilmektedir. Bu hareketlerden ilki yutkunmadır. Bir içecek veya su yardımı ile sık sık tekrarlanan yutkunma hareketi kulak tıkanıklığının geçmesini sağlayabilmektedir.

Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise valsavla manevrasıdır. Bu harekette burun delikleri ve ağız kapatılarak dışarı hava üflenmeye çalışmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus ise havanın çok kuvvetli üflenmemesidir.

İçerik Tarihi: 03 Şubat 2021 15:56

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.