1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Koronavirüs vakasından korunmak için neler yapmalıyız?
Koronavirüs vakasından korunmak için neler yapmalıyız?

Koronavirüs vakasından korunmak için neler yapmalıyız?

Bu sayfada koronavirüs nedir? belirtileri nelerdir? koronavirüs vakasından korunmak için neler yapmalıyız? hakkında bilgi yer almaktadır.

A+A-

Dünya insanını tehdit eden ve alarma geçiren koronavirüs vakası bulaşıcı olmakla birlikte ölümcül bir hastalıktır. Tedbir alınmazsa hemen hemen tüm ülkedeki insanların ölümle burun buruna gelmesi an meselesidir. Hatta bu hastalık yayıla yayıla tüm dünya insanını yok edebilme kapasitesine sahiptir. Peki, o zaman Koronavirüs nedir? Koronavirüs hastalığının belirtileri nelerdir? Koronavirüs hastalığından nasıl korunuruz? Tüm soruların cevaplarını araştırıp istifadenize sunduk. İsterseniz gelin birlikte bakalım.

Koronavirüs Nedir?

Konovirüsün 100’ün üzerinde türü vardır. Bu virüs türlerinden bir tanesidir. Üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olan bir hastalık olup aynı zamanda bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Bu virüs hayvanlarda bulunan bir virüs türüdür. Hayvandan insana ve insandan insana bulaşmak suretiyle yayılma özeliğine sahiptir. İnsanların karaciğer, mide, barsak ve solunum yollarını olumsuz olarak etkileyebilen bir hastalıktır.

Koronavirüsün Bulaşması Nasıl Olmaktadır?

Koronavirüsün bulaşıcı olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Koronavirüs hava yolu ile, solunum yolu ile ve  insanlarla yakın temas olan öpüşme, sarılma, tokalaşma gibi durumlarda bulaşma özelliğine sahiptir. Özellikle kişilerin çok fazla olduğu kalabalık ve kapalı ortamlarda hızlı bir şekilde yayılabilir. Hasta birinin öksürmesi ve havaya doluşan damlacıklar diğer kişilere bulaşması an meselesidir.

Koronavirüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs mevsimsel gripten ayırmak gerçekten bir zordur. Yalnız mevsimsel griplerden farklı olarak şu belirtiler koronavirüs hastalığının belirtileri olarak ifade edebiliriz.

Kişilerde oluşan ani yeme içme iştahsızlığı ve buna bağlı olarak ani kilo kayıpları

Solunum alıp vermede zorluk yaşanması

  • Kişinin dengesini kaybetmesi
  • 38 ve üzerinde seyreden ateş
  • bitkinlik hali, yorgunluk ve isteksizlik
  • Karnın şişmesi ve uzun süre öyle kalması
  • Gözün renk değiştirmesi ve buna ilave olarak gözün sulanması
     

Koronavirüsten Korunma Yollar Nelerdir?

Koronavirüs hastalığından korunmak için ilk önce ellerin sık sık sabunlu su ile yıkanması şarttır. Hatta eller ile dirsek kısmına kadar yıkanması daha iyi olur. Evet,  İlk şartımız eller mutlaka sık aralıklarla yıkanmalıdır. Daha sonra ağız maskesi kullanılabilir. Özellikle hastalığa maruz kalmış kişilerin mutlaka ama mutlaka maske takması elzemdir.

Ayrıca kişilerin kapalı mekânlarda fazla durmaması diğer bir korunma yöntemidir. Öksürürken kol ile dirsek arasını ağzımıza tampon yapmak suretiyle öksürmeliyiz. Yabancı cisimlere dokunulması esnasında ellerin ağza, burna veya gözlere teması mutlaka kaçınılmalıdır.

Koronavirüsün Tedavisi Var Mıdır?

Koronavirüs hastalığının tedavisi için bir aşı ya da bir ilaç henüz bulunmuş değildir. Tam bir kesin sonuç elde etmek mümkün değil. Yalnız hastanın uzun bir süre yaşaması sağlanabilir ama şuan için herhangi bir kesin tedavi yöntemi bulunmuş değildir. Bu virüs için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

İçerik Tarihi: 21 Ocak 2021 21:16

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.