1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Koronavirüs hakkında açıklama bulunamayan sırlar
Koronavirüs hakkında açıklama bulunamayan sırlar

Koronavirüs hakkında açıklama bulunamayan sırlar

Bu sayfada koronavirüs hakkında açıklama bulunamayan sırlar hakkında makale yer almaktadır.

A+A-

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan 6 kıta ve 114 ülkede görülen, 110 binden fazla kişiye bulaşan ve 4 binden fazla ölüme sebep olan, ülkemizde de geçtiğimiz günlerde vaka örneği görülen, hakkında pandemi ilan edilen ve küresel etkisi hala devam eden yeni tip virüs Koronavirüs hakkında açıklama bulanamayan sırlar devam ediyor. İşte dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs hakkında akıllarda soru işareti bırakan ve bilim dünyası tarafından henüz açıklığa kavuşmayı bekleyen sırlar…

Koronavirüs nereden bulaştı?

Koronavirüsün Wuhan’da bir yarasanın kanından veya dışkısından ormanda yaşayan yabani hayvanlara bulaştığı sonrasında yabani hayvanları avlayan insanlara oradan da tüm kente, ülkeye ve dünyaya yayıldığı tahminler arasında. Virüsün insan yapımı bir laboratuar virüsü olduğunu düşünenler de azımsanacak kadar değil. Bu senaryolardan bağımsız bir şekilde Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları tarafından virüsün nereden çıktığı ve insanlara nasıl bulaştığı hakkında araştırmalar devam ederken kamuoyuna net bir açıklama yapılmadı.

Koronavirüs’ün tedavisi ne zaman bulunacak?

Çin, günden güne artan korkutucu ölümlerin ardından hastalığı atlatanların kanında bulunan ve virüsle savaşan antikorları virüs tedavisi devam eden kişilerde kullanmaya başlamıştı. Yine virüse karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları devam ederken zaman kazanmak için farklı ilaç ve iğnelerin karışımı olan hibrit tedaviler kullanılmaya devam etmekte. Ancak virüsün çaresinin henüz bulunamadığı gibi bu yöntemlerin de virüsü yok etmeye yönelik kesin çözüm olduğu konusunda kesin bir bilgi yok. İlaçların virüs üzerinde etkili olup olmadığı konusunda deneme-yanılma yöntemiyle hastalar tedavi edilmeye çalışılıyor demek yanlış olmaz.

Koronavirüs neden orta yaş ve üzerinde daha etkili?

Koronavirüs belirtileriyle sağlık kuruluşlarına başvuranların ve ölenlerin yaş aralığına bakıldığında çocuklar çok az bir oranı kapsıyor. Birçok ülkenin Sağlık Bakanlarının ve Devlet Başkanlarının yaptıkları açıklamalarda da özellikle yaşlı insanları zorunlu haller dışında sokağa çıkmamaları, bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmeleri ve temizlik kurallarına herkesten fazla dikkat etmeleri konusunda uyarmaları dikkat çekiyor.  Bu da akıllara koronavirüsün yaşla ilgisi var mı sorusunu getiriyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün neden çocuklar ve gençlerden çok yaşlı nüfusu seçtiği ile ilgili bir cevabı yok.

Havaların ısınması ile virüs etkisini azaltacak mı?

Koronavirüsün soğuk iklimlerde uzun süre yaşayabildiği fakat sıcaklık yükseldikçe etkisini azalttığı ve 26-27 °C den sonra varlığını sürdüremeyeceği konusunda bilim insanları destekleyici konuşmak yerine bekleyip durum değerlendirmesi yapmayı uygun buluyor. Yani sıcak havalarla birlikte virüsün ölüp ölmeyeceği de henüz bir sır.

Koronavirüs bulaştığı cisimlerde ne kadar yaşıyor?

Virüsün günlük yaşamda en çok kullanılan paralarda, kredi kartlarında, metal kapı kollarında, telefon tuşlarında ve yiyeceklerde kaç saat canlı kaldığı en çok merak edilen sorulardan. Bu konuyla ilgili yapılan çeşitli araştırmalar kafaları daha çok karıştıracak sonuçlar veriyor. Çünkü sabit ve genel geçer bir sonuç yok.  Farklı araştırmaların karşılaştırılmasına göre virüs aynı madde üzerinde 1 saatte ölebilirken birkaç gün yaşamaya devam da edebiliyor. Virüsün kaybolma süresindeki bu değişkenliğin neye bağlı olduğu bilinmiyor. Dünya Sağlık Örgütü virüsün bulaştığı yüzey üzerinde varlığını devam ettirme süresinin ve bunun neye bağlı olduğunun bilinmediğini bildirdi.  

Tüm dünyanın endişe duyduğu Koronavirüs hakkında açıklama bulunamayan sırlar olması tabiî ki virüsün çaresinin olmadığı ve tüm insanlığı yok edeceği anlamı taşımıyor. Bilimsel araştırmalar ve farklı tedavi yöntemleri devam ederken virüsten korunma yolları ve hastalığın semptomlarının etkilerinin azaltılması konusunda uzmanların tavsiyelerin dikkate alınması önemli. Hastalığın ağır sonuçlarının  hafifletilmesi yalnızca bilim çevrelerinin değil tüm insanlığın elinde.

İçerik Tarihi: 21 Ocak 2021 21:30

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.