1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Kilo problemi için yapılması gerekenler
Kilo problemi için yapılması gerekenler

Kilo problemi için yapılması gerekenler

Çok kilolu olan şişman sayılmakta ve bunun anlaşılmasında ağırlık ile boyun birbirine oranı.. Kilo, bir insanın dengesiz beslenmesi sonucu alınan kalori miktarının verilen kalori miktarından fazla olmasıdır. Çoğu insan hayatında kilo sorunu yaşamaktadır.

A+A-

Kilo, bir insanın dengesiz beslenmesi sonucu alınan kalori miktarının verilen kalori miktarından fazla olmasıdır. Çoğu insan hayatında kilo sorunu yaşamaktadır. Özellikle kadınlarda bu sorun daha çok önemsenmektedir. Kilo sorunu olan insanlar internetten araştırdığı veya doktor kontrolünde diyet programı uygulamakta ve kilolarıyla baş edebilmektedir. Kimi insan ise az yiyorum fakat kilolarıma engel olamıyorum su içsem bile yarıyor diye hayıflanmakta ve psikolojik olarak etkilenmektedir.

Kilo alma veya kilo verme süreci insandan insana değişmektedir. Kimi insan daha hızlı kilo almakta veya kilo vermektedir. Buna sebep olan en önemli etmenler;

  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Genetik faktörler
  • Metabolizma hızı

Bunun yanında insanlar nefsine hakim olamayıp önüne geleni yemektedir. Televizyonlardaki gıda reklamları, marketlerdeki çeşitlilik insanı cezp etmekte ve bunun sonucunda insanların kilo sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Kilo problemi bazı hastalıkların meydana gelmesinde de risk faktörü oluşturmaktadır. Kalp damar rahatsızlığı riski önemli faktörlerdendir.

Kilo sorunu yaşayan insanların yapacağı diyetin sağlıklı beslenmeye uygun ve kaliteli bir diyet olması gereklidir. Zaten dengeli ve sağlıklı bir beslenme sürecinde insanlar kilosunu vermektedir. Gereksiz besin kısıtlaması psikolojik olarak insanları etkiler. Ayrıca toplumda, diyet yapmanın aç kalmak gibi bir algı oluşturması ve buna uyulması sonucunda kilo verileceği yerde vücuda zarar verilmektedir.

Çok kilolu olan şişman sayılmakta ve bunun anlaşılmasında ağırlık ile boyun birbirine oranı sonucunda hesaplanır. Vücut Kitle Endeksi olarak adlandırdığımız bu oran kilonun boyun karesine bölünmesi ile çıkan değer insanların şişman olup olmadığı yani vücudun yağlılığını göstermektedir. Bu oran sonucunda çıkan değer 25'in üzerinde ise fazla kilolu, 30'un üzerinde olması aşırı şişmanlık göstergesidir.

İnsanlar kiloyla baş etmek için sabırlı olmalı ve sağlıklı beslenmeli yani yediklerine, aldıkları kalori miktarlarına dikkat etmeli, özellikle sabah kahvaltısı akşam yemeğine göre daha doyurucu olmalı ve bunun yanında hareketli bir yaşam tarzını benimsemeli, egzersiz yapmalı, aldıkları kilolar için strese kapılmamalıdır. Çünkü stresli olan kişi uykusuzluk çekeceği aşikârdır. Stres sonucunda kişide hormonal düzensizlik oluşmakta ve sonucunda iştah artışı meydana gelmektedir. Bunun yanında iradesine de sahip olmalıdır.

İçerik Tarihi: 04 Şubat 2021 00:20

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.