1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir
Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir; Anne ve babada var olan özelliğin yavrusuna aktarılması olayına kalıtsal adı verilir. Bu sayfada kalıtsal hastalıklar nedir ve nelerdir hakkında bilgi yer alıyor.

A+A-

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir; Anne ve babada var olan özelliğin yavrusuna aktarılması olayına kalıtsal adı verilir. Tabi bu tanımlamaya bakılarak anne ve baba da var olan tüm özelliklerin çocuğuna geçeceği anlamına gelmemektedir. Bazı hastalıklar bir sonraki nesle aktarılma özelliğine sahiptir. İnsanlarda 46 kromozom bulunmaktadır. 44 kromozom otozom olan vücut kromozomu olarak bilinir. 2 tane kromozom ise gonozom olan eşey kromozom yapısıdır. Kalıtsal hastalıklar eşey kromozomu ile aktarılmaktadır.

Kalıtsal hastalıklar nelerdir başlığı altında birçok hastalık sıralanabilir. Bu hastalıklar X veya Y kromozomuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar arasında en çok bilinenler; 

X kromozomuna bağlı hastalıklar; Bu hastalıklar hem erkek hemde kadın bireylerde görülen rahatsızlıktır. Bu nedenle tüm cinsiyetlere aktarımı söz konusudur. 

Hemofili, halk arasında kanın pıhtılaşmaması rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık X kromozomu üzerinde çekinik olarak taşınan bir hastalıktır. Yani bu hastalık hem annede hem de babada görülen bir hastalıktır. Bu nedenle bir sonraki nesle aktarımı söz konusu olmaktadır. 

Kırmızı- yeşil renk körü, bu hastalıkta hemofili hastalığında olduğu gibi X kromozomu üzerinde çekinik olarak taşınan bir hastalıktır. Kalıtsal olan bir hastalık olduğu için tedavisi mümkün değildir. 

Kas distrofisi, kaslarda bulunan distofin adı verilen protein eksikliği sonucu bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta renk körü ve hemofili hastalığı gibi X kromozomu ile taşınmaktadır. Ortalama olarak bu hastalığa sahip kişiler 25- 30 yaşlarına kadar yaşamaktadırlar. Tedavisi mümkün değildir.

Y kromozomuna bağlı hastalıklar; Bu hastalıklar sadece erkek bireylerde ortaya çıkan rahatsızlıklar olarak bilinir. Bu nedenle sadece babadan oğul döle geçen hastalık olarak ifade edilmektedir. Balık pulluluk, bitişik parmaklık ve kulak kıllılığı adı verilen hastalıklar olarak ortaya çıkar ve sadece erkek çocuğa aktarılır.

İçerik Tarihi: 04 Ağustos 2021 22:12

Oy Haber / Editör
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.