1. YAZARLAR

  2. Halime Usta

  3. Kadınlar Hemcinslerini Neden Kıskanır?
Halime Usta

Halime Usta

Kadınlar Hemcinslerini Neden Kıskanır?

A+A-

Kadınlar Hemcinslerini Neden Kıskanır?


Özgüven Eksikliği

Her kadın olmasa da çoğu kadın hemcinslerini birçok nedenden ötürü kıskanır. Hemcinsinin güzelliğini, popülerliğini, mutluluğunu kıskanabilir örneğin. Bu kıskançlıkların tümü de kadının özgüven eksikliğinden kaynaklanan sorunlardır. 

Kadın hemcinslerinde olan şeylerin kendinde neden olmadığını sorgular durur ve bu da onu hemcinslerini kıskanmaya iter. Kendini onlarla karşılaştırdığında eksik ve niteliksiz bulur. Bu da bir kadının kimliğinin tam oturmamış olmasıyla alakalıdır. Kendine ait hiçbir şeyle barışık değildir ve kendinden ziyade hemcinslerini gözlemler sürekli. Kendine değil, onlara bakar.

Kendinde göremediklerini onlarda gördüğü için de tüm o özellikleri kıskanır. Ancak gerçek şu ki; her insan özeldir ve tektir. Her insanın da kendine has kusurları ve güzellikleri vardır. Önemli olan insanın, başkalarında olup kendinde olmayan şeylere dertlenmesi değil; başkalarında olmayıp kendinde olan şeylerin farkına varmasıdır. Eğer kendinin tüm güzellikleriyle ve tüm kusurlarıyla eşsiz bir varlık olduğunu fark ederse o zaman özgüvenini kazanmış demektir. Bu noktadan sonra da hemcinslerini kıskanmaktan vazgeçip kendi güzelliklerine yönelir.

Hayranlık Duyma

Aslında kadınların hemcinslerini kıskanmalarının altında onlara duydukları hayranlık yatar. Çünkü kıskançlık bir nevi "onun gibi görünme" isteğidir. Bir insana hayranlık duymak onunla ilgili beğendiğimiz her şeyin bizde de olmasını istememizdir. Yani onun tüm güzelliklerini kıskanmak anlamına gelir.

Bir kadın başka bir kadının giyim tarzına, yaşam şekline, popülerliğine hayran olabilir. Ancak bu özellikleri kendinde de görmek istiyorsa ve "keşke onun gibi olabilsem" diyorsa bu kıskançlığa girer. Ama gene de her hayranlık, kıskançlıktır denilemez. İnsanlar başka birinin tüm güzelliklerini kıskanmadan da ona hayranlık duyabilir. Ama bu güzelliklerin sadece ona yakıştığını, kendisinde belki de onda durduğu kadar çekici durmayacağını ve onun da kendisine has güzelliklerinin olduğunu bilir.

Bu yazı toplam 368 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.