1. YAZARLAR

  2. Nesim Temel

  3. İnşaat İşçilerinin Çalışma Şartları
Nesim Temel

Nesim Temel

İnşaat İşçilerinin Çalışma Şartları

A+A-

İnşaat İşçilerinin Çalışma Şartları

Ülkemizde betonarme tarzda inşa edilen yapıların yanı sıra su yapıları, tarihi yapılar, basit onarımlar, yollar, köprüler gibi birçok yapı bulunmaktadır. Yapı projesinin büyüklüğüne göre farklı sayıda işçi çalıştırılan inşaatlarda öncelikli olarak işçi güvenliğinin sağlanması gerekmekte. Tabi ki tek başına bu yeterli değil. Kısaca sıralamak istersek;

İnşaat Sahası İçerisinde Alınması Gereken Önlemler
               
İnşaat sahası içerisinde inşaat için alınması gereken önlemlerin dışında inşaat işçilerinin iş güvenliğinin sağlanması esastır. Öyle ki tüm işçilerin baret takmaları, yelek giymeleri ve kemer kullanmalarının yanı sıra inşaat içinde kurulan iskelelerin işin boyutlarına göre tam güvenlikli çelik iskele olarak tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca acil bir durumda müdahale sağlanabilmesi için tüm tedbirlerin alınması ise bir başka husustur.

İnşaat İşçilerinin Ücretleri Nasıl Belirlenir?
               
Ayrıca inşaat işçilerinin güvenliğinin yanı sıra yaptıkları işin bedelini net olarak almaları bir başka husustur. Yapılan işin karşılığı olan bedelin standartlar dahilinde olması ve işçi ile yapılan iş sözleşmesine bağlı kalınarak ödenmesi gerekir. İnşaat işçisinin yapmayı taahhüt ettiği iş dışında çalıştırılmaması ve uzmanlık sahibi olmadığı konularda iş istenmemesi ise bir başka önemli konudur.

İşçilerin Çalışma Ve Dinlenme Saatleri Nasıl Belirlenir?
               
Bir başka husus ise işçilerin iş güvenlik yasaları doğrultusunda çalışma saatleri dışında ekstra çalıştırılmamaları gerektiğidir. Ayrıca bir haftalık zaman dilimi içerisinde kesintisiz olarak 24 saat dinlenmeleri gerektiği de göz ardı edilmemeli.
               
Sonuç olarak inşaat işçilerinin tamamına yakınının vasıfsız işçi olduğu bilinmekte olup işverenin bu durumu kötüye kullanmaması adına yukarıda tek tek açıklanmış olan konular yasalar ve yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır. İnşaat sahasında gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını ve işçilerin güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığının kontrolü ise özel inşaatlarda yapı denetim şirketleri tarafından, kamu kurumlarının yaptığı inşaatlarda ise kurum personelleri tarafından yapılmaktadır. 

Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.