1. YAZARLAR

  2. İsmail Balat

  3. İdareci İle Siyasetçi!
İsmail Balat

İsmail Balat

İdareci İle Siyasetçi!

A+A-

Yıllar önce bir tv kanalında denk gelmiştim ve aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hafızamda yada benim gibi o filmi izleyenlerinde hafızasında yer almıştır.                                                                                

Filmi özetleyip sizlerlen paylaşmak istiyorum Küçük bir kasabada yaşayan kendi halinde sakallarına yeni yeni aklar düşmüş bir kunduracı vardır. Kunduracı kazandığı ellerindeki çatlaklarının sebebiyeti olan kundura tamiratındaki elde ettiği paralarının nerdeyse bir çoğunu Allah yolunda harcamaktı belkide tabiatında varmış kazanıp ailesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan insanlara yardım eli uzatmak.

Kunduracı gün gelir evine gider gün gelir küçük dükkânında kalır özetlemek gerekirse darda kalan bir çok insana elinin ve gücünün yettiği kadar yardım eder, bu sebeple ailesi bize az zaman harcadığı için kendisinden soğumuştur. Kunduracı dükkânına gelen iyi giyinimli bayanlara nasihat anlamında yardım eden kunduracının adı esnaf eşrafının yanında kötü anılır.

İçki içen farklı sebeplerden dolayı hayatlarını farklı yaşayanlar uğrar kunduracıya; Alkolikler, bağımlılar, hayat kadınları derken, kunduracı ALLAH dostu iyiliksever insan olan kunduracı bir anda kasabada dışlanır. Ailesi eve almaz kasaba halkı selam vermez hale gelmiştir. Eşi ve çocukları tabi işin iç yüzünü bilmedikleri için kunduracıya ölüp gideceksin bak biz yokuz kasaba halkı yok seni kim gömecek kelimesine karşın kunduracının verdiği cevap; Valinin işine beni vali gömecek diyerek dahada tuhaf bir hale gelmiştir. Ve inanın kunduracın yaşadıkları an ben an şehrin valisinin rüyasına gider valide karmaşık duygular içerisine girer, bu yaşlı adam kim neden benim rüyama gelir düşüncesine kapılır bir iki gece derken vali işin peşine düşer. Rüyasındaki işaretleri takib eder ve kunduracının yaşadığı kasabaya gider.

Kunduracı yaşadığı zorlu hayatı bırakıp ebediyete göçmüş mezarlıkta imamla beraber valiyi beklemektedir imam kunduracıyı defin için iki kişilik cemaate seslenir kunduracın yakını varmıdır mezara indirmek için, eşi kızları ve iki kişilik cemaatin dışında sadece vali ve şoförü vardır. Ve valinin kullandığı söz duygu doludur devlet vardır valisi burdadır valinin işi ne diyerek en yakını benim der ve kunduracıyı defin eder.

Yazıyı özetle yazdım inşallah anlaşılmıştır idarecinin sorumluluğunun bu derece önemli olduğunu bilmek açısında idareciliği anlatmak ve kaleme alma konusunda örnekler göstermek gerekirse, bir Vali Recep Yazıcıoğlu en güzel örneklerindendir. Yaşadığı yerler görev yaptığı yerlerde hep isminden imzalar bırakmıştır, bir kaçını özetlemek gerekirse; Vali olarak atandığı yerde resmi karşılamayı istememesi, hastaneye hasta ve yoksul kılığında gidip doktorlarla hastalar arasındaki diyalogları görüp müdahale etmesi, daha bir çok örneklerinin olması ve günümüze kadar Recep Yazıcıoğlunun adının gelmesi ve her anıldığında ALLAH rahmet eylesin söylemleri ile ALLAH katında kulların ondan razı olduklarının göstergesi olan en güzel sözlerlen anılmasıdır.

Ülkemizde elbette bu tür vatan bayrak ve millet sevdalısı bireylerin çok olması bizleri onurlandırır bana sorulursa hala varmıdır bu tür idareciler diye canlı bir örneğini gösterir ve adınıda bir VALİ GELDİ GEÇTİ derim. Bizzat görüşüp tanıştığım ve o güzel fikirlerinden bilgilerinden faydalandığım eski Ağrı Valisi Sayın Süleyman ELBAN derim.

Ağrı ve yedi ilçesinde halkın gönlünde taht kurmuş bir zat geldi geçti derim. Sayın vali halkın  içerisinde beşeri ilişki anlamında sevilen ve Ağrı halkının görmediği yolları hayal bile edemedikleri tekstilkent atölyeleri inşa edip insanlara yol gösterip, onları ekmek sahibi edip istihdama katkıda bulunmuş yollara, güller çiçekler ekip nazikçene kalplere dokunmuştur. Kısaca valilik makamına oturup tayin dönemini beklememiştir.

Bizler, bizlere kadar gelen alim büyüklerimizin anlatımı ile islam olarak şunu bilmeyiz: Derledi hep  Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer, şehrin valisi varken bize namaz kıldırmak düşmez derlermiş. Bizlerinde idare anlamında şehri yönetenlerden en büyük beklentimiz bu olsa gerek. Beşeri ilişki sorarsanız; İDARECİ ile SİYASETÇİ arasındaki fark yazımda özetle örnek göstermek için kaleme aldım bu yazıyı.

Vali görev yaptığı şehirde yaşar halkla halk olur. SİYASETÇİ ise Ankara'da durur emirler yağdırır. Vali ile siyasetçin tek ortak noktaları; Esnafın dilinde yazmak gerekirse geldikleri şehirleri yada seçim bölgelerini gidecekleri vakit süresince hayatı felç etmeleridir! Söylenilecek tek şey var: Ya Ebubekir...  Ya Ömer....

Bu yazı toplam 5780 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.