1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Güneş Lekelerinden Kurtulma ve Korunma
Güneş Lekelerinden Kurtulma ve Korunma

Güneş Lekelerinden Kurtulma ve Korunma

Bu sayfada güneş lekelerinden kurtulma ve korunma yolları hakkında detaylı olarak bilgiler yer almaktadır.

A+A-

Güneş ışınları her ne kadar vücutta D vitamini üretimini sağlasa da bazı yan etkileri vardır. UVA ve UVB ışınlar hücrelerin içinde bulunan DNA'ya zarar verir, nükleotid dizilimini bozarak hasara sebep olur.

Hücreler bu hasarı minimuma indirmek için hasar tamir mekanizmaları geliştirmiştir fakat yaş ilerledikçe veya tamir mekanizmaları dış etkenler sebebiyle bozuldukça ışınların vücuttaki hasarı gözle görülür hale gelebilir. En belirgin güneş ışını hasarı cilt lekeleridir. Özellikle yaz aylarında güneşe bolca maruz kalan cilt bölgelerinde melanin pigmeti artar ve lekeler belirginleşir.

Peki, bu lekelerin oluşumu nasıl engellenir? Tabi ki yaz-kış mevsim fark etmeksizin güneş kremi kullanarak. Evden çıkmadan otuz dakika önce sürülen ve her iki saatte bir tekrarlanan cilt tipine uygun güneş kremi, yeni leke oluşumunu engeller. Kozmetik değil dermokozmetik güneş kremleri kullanılmalıdır. Dermokozmetik güneş kremleri cilde kesinlikle zarar vermemeyi amaçlar fakat kozmetik kremler için aynı şey söylenemez.

Cilt lekelerinden kurtulmak için lekenin oluşum mekanizmasını bilmek gerekir. Tirozin aminoasidi tirozinaz enzimiyle melaline dönüşür ve pigment oluşturur böylece leke oluşur. Lekeyi yok etmek içinse bölgedeki melanini azaltacak ürünler kullanılmalıdır.

Rumex Occidentalis bitki ekstresi tirozinaz enzim aktivitesini ciddi ölçüde azaltıp malenin oluşumunu inhibe eder.

Sitrik asit, Madelik asit, Salisilik asit cildin üstündeki ölü tabakayı peeling etkisiyle soyup yeni hücre oluşumunu tetikler. Leke görünümünü azaltır.

C vitamini hücre koruyucu ve pigmentasyon oluşumu engelleyicidir.

Leke açıcı olarak kullanılacak kremin içeriğinde sitrik asit, mandelik asit, salisilik asit, c vitamini mutlaka olmalı ekstra Rumex Occidentalis bitki ekstresi de olursa çok daha iyi sonuç alınacağı bilinmelidir. Cilt lekesi açan kremler sadece leke üzerine ince tabaka halinde geceleri uygulanır ve sabahında mutlaka 50 spf güneş kremi kullanılır.

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2021 21:20

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.