1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?
Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Güneş Alerjisine Ne İyi Gelir?

Güneş kremi dışında önerebileceklerimiz ise güneşe çıkmadan önce ılık ile soğuk arası bir duş almak, şapka ve ya da koruyucu kıyafetler giyerek vücudunuzun direkt güneş ışığının teması ile önlemek, öğle saatlerinde güneşe çıkmamak olabilir.

A+A-

Yaz mevsiminin en vazgeçilmezlerinden birisi de güneştir. Denize gider ya da gezmeye gider güneşi vücudumuzda hissederek hem vitamin alırız hem de bayanlar arasında en önemli olan şey ‘bronzlaşmayı‘ sağlarız. Atmosferde ozon tabakasının delinmesi ile birlikte deliğin gittikçe büyümesi güneşin ışınlarını dünyaya daha çok göndermesine neden olur. Bu da demektir ki dünyada sıcaklık daha fazla artar ve yararlı ışınların yanı sıra artık zararlı ışınlar da tenimize temas eder. Bu zararlı ışınların etkisi bebek çocuk ve yaşlılarda oldukça zararlı olabilir.

Alerjik bireylerde ise bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü vücudun immün sistemi kendi dokuları dahil kendine yabancı gelebilecek her antijene karşı bir antikor üreterek adeta bir savaş ilan eder. Bu nedenle de bazı insanlarda güneş alerjisi gelişir.

Deri pigmentlerindeki işlevsel mekanizmalar ve vücudun immün yanıt sistemi ile alakalı bir alerjik reaksiyondur güneş alerjisi. Baş ağrısı bulantı kusma baş dönmesi ve vücudun her yerinde ağrılı kaşıntılı benekler halinde görülen kızarıklıklar vardır. Bazen bebeklerde görülen isilik ile karıştırılabilir. Ancak güneş alerjisini isilikten ilk görüşte ayırt edebilirsiniz.

Güneş alerjisi daha ciddi bir durumdur. Bayılmalara bilinç kayıplarına kadar ilerleyebilir. Böyle bir alerjinizin var olduğunu biliyor iseniz mutlaka cilt doktoruna giderek çeşitli deri ve alerjik analizler yaptırdıktan sonra cildinize en uygun test edilmiş ve onaylanmış güneş kremleri sürebilirsiniz. Bu durumda hem alerjinize iyi gelecek hem de cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.

Güneş kremi dışında önerebileceklerimiz ise güneşe çıkmadan önce ılık ile soğuk arası bir duş almak, şapka ve ya da koruyucu kıyafetler giyerek vücudunuzun direkt güneş ışığının teması ile önlemek, öğle saatlerinde güneşe çıkmamak olabilir. Buna rağmen alerji gelişiyorsa cildinizi ılık ile soğuk arasında su ile hafif masajlarla yıkayabilirsiniz.

İçerik Tarihi: 03 Şubat 2021 16:02

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.