1. YAZARLAR

  2. Halime Usta

  3. Eğitim Toplumu Nasıl Etkiler
Halime Usta

Halime Usta

Eğitim Toplumu Nasıl Etkiler

A+A-

Eğitim Toplumu Nasıl Etkiler


Toplum bireylerden oluşur. Toplumun sağlıklı olması demek bireylerin ruhsal, bedensel ve sosyal yönden sağlıklı olması demektir. Bireyler ise ancak eğitimle sağlıklı olabilirler. Eğitim veren kurumlar bireylerin sosyal açıdan gelişmesini, toplumsal ve kültürel değerler kazanmasını sağlayarak toplumsal bütünlüğün devamını sağlar. Eğitim, bireylere yalnızca toplumsal ve kültürel değerler kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda toplumun gelişmesini amaçlayarak düşünce yapılarının oturmasını sağlıyor. Eğitim toplumla ilgili birçok kurumdan etkilenmektedir. Zaten eğitimin toplumsal kurumlardan bağımsız olarak gelişmesi mümkün değildir. Tüm kurumlar toplumsal gelişim üzerine kurulmuştur. Doğal olarak toplumu ilgilendirir. Dolayısıyla bir eğitim kurumunun gelişim gösterebilmesi yalnızca diğer alandaki gelişmelerle mümkündür. Eğitimin ülke genelinde gelişim gösterebilmesi ve ülke geneline eşit bir şekilde dağıtılabilmesi o ülkenin ekonomisiyle doğrudan ilişkilidir. Ekonomi bireysel ve aynı zamanda toplumsaldır. İyi eğitim almış bireyler doğal olarak ekonomiye hatırı sayılır derecede katkı sağlayacaktır. Böylelikle ülke ve eğitim gelişimi açısından yararlı bir döngüye girilecektir. İyi eğitim almış bireyler, iyi ekonomi.

Mühim Olan Çağa Ayak Uydurabilmek

Geleneksel eğitim sistemleri, teknolojideki birbiri ardına gelen gelişmeler ve çağın değişmesi ile değerini yitirmektedir. Geleneksel eğitim sistemlerinin yerini sürekli olarak gelişime açık, yenilikçi eğitim sistemleri almış durumda. Eğitim bireylere, çevresel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurarak eğitim vermelidir ki asli görevini yerine getirmiş olsun. Ekonominin gelişmesi ve ilişkili olarak ülkenin kalkınması gelişmiş eğitim sistemleri sayesinde olacaktır. Bununla birlikte eğitimde yaşanan olumsuzluklar da ülke yönetimiyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle gelişmeyi hedefleyen ülkeler birincil olarak eğitime önem vermelidir ki hedeflerine ulaşıp gelişmiş ülke sıfatını hak edebilsinler. Tüm bunlar düşünüldüğünde bireylerin eğitiminin ülke açısından oldukça önemli olduğu gözlenmektedir.

Eğitim; Siyaset, Hukuk

Eğitimde yaşanan olumlu-olumsuz gelişmelerin her biri siyaset ile doğrudan ilişkilidir. Toplumsal yaşamdaki düzen ve tertip konusunda doğrudan yetkiye sahip siyaset kurumunun eğitimle ilişkisiz olduğu düşünülemez. Eğitimdeki önemli değişiklikler ve gelişmeler siyaset kurumunun sayesinde gerçekleşir. Siyaset kurumunun yanında hukuk kurumu da toplumsal hayatı ve aynı zamanda eğitimi doğrudan etkileyen kurumlardandır. Eğitim kurumu hukuk kurumuna, hukuk kurumu da eğitim kurumuna ihtiyaç duyar. Şöyle ki; kurulan eğitim kurumlarında hukuk kurumunun içeriği ile ilgili eğitim verilir. Hukuk kurumları da kurallar doğrultusunda eğitim alanında işlerini yürütürler. Tüm bunların olabilmesi için bireyler hukuka saygılı olmalıdır. Saygılı bireyler ancak eğitimle yetişir. Böylece bireylerin hakları korunmuş, toplumda düzen sağlanmış ve aynı zamanda eğitimli nesiller meydana gelmiş olur.

Bu yazı toplam 1014 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.