1. ANASAYFA

 2. SAĞLIK

 3. Diyabet Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Diyabet Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sayfada diyabet hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir? hakkında detaylı olarak makale yazılmıştır.

A+A-

Halk arasında şeker hastalığı adıyla bilinen diyabet, kan şekeriniz yükselişe geçtiği zaman nüfuz eden bir hastalıktır. Kan şekeri, vücudumuzun ana enerji kaynağıdır ve bu enerjiyi tükettiğimiz besinlerden alırız. Pankreas organımızın ürettiği hormon insülin, glikozun besinlerden hücrelere geçiş yaparak, enerjiye dönüşmesini sağlar.

Vücudunuz insülin salgılayamadığı zamanlarda, glikoz hücrelere geçiş yapamaz. Hücrelere geçiş yapamayan glikoz, kan içerisinde uzun süre kaldığında çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ömür boyu sürecek olan diyabet hastalığı tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Fakat kontrol altında tutmak için sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

şeker hastalığı nedenleri konusunda yıllardır pek çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların neticesinde, diyabet hastalığının genetik ve çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının, Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak 2 farklı türü vardır. 

Diyabet hastalığı bazı sebepleri:

 • Hızlı kilo alımı
 • Yaşlılık
 • Hareketsiz yaşam
 • Stres
 • Kadınlarda kilosu yüksek bebek Dünya’ya getirme
 • Ailede genetik diyabet hastalığı

Bu maddeler diyabet hastalığının ortaya çıkmasında en büyük rol oynayan faktörler olarak bilinir. Bu hastalığın teşhisi bulunmayan kişiler, sağlıksız yaşam standartlarından kurtulmalıdırlar. 

Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet hastalığına sahip kişilerde üç önemli belirti bulunur. Bunlar doymama hissi, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve tatlılık hissi olarak bilinir. Bunlarla beraber çok su içme isteği de diyabet hastalığının belirtisi olabilir.
Belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bulanık görme
 • Aşırı halsizlik
 • Ayaklarda karıncalanma ve uyuşma
 • Yaraların geç iyileşmesi 
 • Ağız kokusu
 • Cilt kuruluğu ve deri döküntüsü

Bunlar diyabet hastalığının temel belirtileridir. Kişinin bünyesine göre de farklılık gösterdiği görülmüştür. Bir başka diyabet hastasında aşırı halsizlik ve bulanık görme belirtisi yokken, sizde bu belirti seyredebilir.

Diyabet Hastalığı Tedavi Yönetimleri Nelerdir?

diyabet tedavi yöntemleri hastalığın çeşidine göre farklık gösterir. Tip 1 diyabette tıbbi beslenme tedavisi titizlikle uygulanmalıdır. Doktor tarafından belirlenen insülin dozu planına göre hastanın diyeti hazırlanır. Karbonhidrat sayımı tedavisi sayesinde, hastanın aldığı karbonhidrat miktarına göre insülin dozu ayarlanabilmektedir.

Tip 1 diyabet teşhisi konulmuş hastaların hayatı, bu tedavi yöntemiyle bir hayli kolaylaştırılmıştır.

Tip 2 diyabet teşhis konulmuş hastalarda da aynı şekilde tıbbi beslenme düzeni uygulanır.

Bunun yanı sıra hücrelerin insüline karşı duyarlılığı arttırılarak, İnsülin hormonu salgılanabilmesi için antidiyabetik ilaçlar kullanılır. Diyabet hastalığı için önerilen tedaviler uygulanmadığı takdirde, böbreklerde ve göz retinasında hasar oluşması gibi ciddi sağlık sorunları seyredebilir. Diyabet hastalığına sahip kişilerin, tedavi planına ve beslenme düzenine titizlikle uyarak, düzenli kontrolleri sağlamaları gerekmektedir.

İçerik Tarihi: 18 Ocak 2021 00:04

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.