1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Dikkat Eksikliği ve Tedavisi
Dikkat Eksikliği ve Tedavisi

Dikkat Eksikliği ve Tedavisi

Dikkat eksikliği psikiyatrik bir bozukluktur. Kişinin dikkatini uzun süre bir şeye odaklayamamasından kaynaklı bir sağlık sorunudur...

A+A-

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği psikiyatrik bir bozukluktur. Kişinin dikkatini uzun süre bir şeye odaklayamamasından kaynaklı bir sağlık sorunudur. Kişilerin dikkati belirli içsel ve dışsal uyaranlar ile sürekli dağılır. Dikkat eksikliği olan çocuklar uzun süre bir şeye odaklanmakta zorlanırlar. Unutkanlık, dağınıklık, eşyaları sürekli kaybetme, başladığı işi bitirememe gibi belirtileri de beraberinde getirir.

Nasıl Fark Ederim?

Çoğu zaman her çocuk aşırı hareketli olabilir, bazen dikkat sorunları yaşayabilir. Ancak çocuğa dikkat eksikliği tanısının konulabilmesi için birkaç şeye dikkat edilmesi gerekir. 

Öncelikle bu bozukluğun ortaya çıkması 7 yaşından öncedir. Yani bir çocuk 11-12 yaşlarında birden bire dikkat eksikliğine sahip olamaz. Çocuğa bu tanının konulabilmesi için bu durumun çocuğun yaşamını önemli bir ölçüde etkilemesi, bu belirtileri ara ara değil sürekli olarak tekrar etmesi ve her koşulda ve durumda bu belirtileri göstermeye devam etmesi gerekmektedir. Dikkat eksikliği, kişinin bir şeylere kendini yöneltememesi değil, bir noktaya uzun süre odaklamamaktır. Bu durum çoğu zaman karıştırılmaktadır.  

Ayrıca dikkat süresi çocuğun yaşına göre farklılık göstermektedir. Yani 5 yaşındaki bir çocuk için normal olan bir dikkat süresi 10 yaşındaki bir çocuk için yetersiz olacağından dikkat eksikliğine işaret etmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için önem verilmesi gereken ilk şey bir uzmandan yardım almaktır. Tedavi genelde terapi ve ilaç tedavisiyle birlikte yürütülür. Ailenin de çocuğunun durumunu anlayışla karşılaması ve bu süreçte ona destek olması gerekmektedir. Dikkat eksikliğini tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olmasa da sorunun erken teşhisi tedavinin ilerle kaydetmesi açısından önemlidir.

Dikkat Eksikliği Bulunan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğun bu sorununun farkında olunmalı ve diğer çocuklarla kıyaslanarak eleştirme yapılmamalıdır. Aile bu süreçte sabırlı olması gerektiğini unutmamalıdır. Çocuğun olumsuz davranışlarına odaklanmak yerine başarıları ve olumlu davranışları takdir edilmelidir.

İçerik Tarihi: 23 Mart 2021 10:47

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.