1. ANASAYFA

  2. YAŞAM

  3. Dengeli Beslenme Kilo Almanızın Başlıca Nedenleri
Dengeli Beslenme Kilo Almanızın Başlıca Nedenleri

Dengeli Beslenme Kilo Almanızın Başlıca Nedenleri

Bu sayfada dengeli beslenme ve kilo almanızın başlıca nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir. Sağlıklı beslenme deyince  ilk akla gelenler sebze ve meyve ağırlıklı  beslenmek, yağlı yemeklerden uzak durmak.

A+A-

Dengeli Beslenme Kilo Almanızın Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yaz mevsimini  yaşadığımız  şu günlerde en çok  konuşulan  konulardan  birisi de kilo kontrolü. Beslenme şeklimiz, çalışma  tempomuz, uyku düzenimiz  kilo alıp vermemizle  başlı başına  ilgilidir. Peki, kilomuzu kontrol  altında tutmak ve bunun sürekliliğini  sağlamak  için neler yapmalıyız?

Dengeli beslenme kilo almanızın başlıca nedenleri

Sağlıklı beslenme deyince  ilk akla gelenler sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, yağlı yemeklerden uzak durmak. Fakat bilinçsizce  tüketilen  her besin gibi sebzelerinde  rastgele miktarlarda ve düzensiz aralıklarla tüketilmesi  kilo artışı  konusunda  bünyemizi  etkileyebilir.

Sürekli ve düzensiz bir şekilde  aynı besinleri tüketmek  kalori bakımından kilo kontrolü  sağlamada  bir  engel oluşturur. Örneğin   bir porsiyonu  ortalama 85-90 gr olan barbunya tüketimimizde yaklaşık  108 kalori almış  oluyoruz. Bunu öğün  bazında incelediğimizde yüksek  kalorili  bir sebze olduğunu  görebiliriz. Eğer öğünlerimizin  aralıklarına  dikkat eder ve tüketeceğimiz besinin  kalori hesabını yapabilirsek  beslenme konusunda doğru  adımları atmaya başladık  diyebiliriz. Bu arada kızartma  gibi yağlı ve  fazla tuzlu yemeklerden, tatlılardan, hamur islerinden de uzak dürmeliyiz.

Beslenme v​​​​​e uyku  düzeni 

Düzenli  bir uyku düzenimiz  varsa beslenme  ihtiyacımızın da düzene girmesi  kolaylaşacaktır. Öğünlerimizin zamanını  belirlerken aldığımız kalorileri  iki öğün  arasında elimizden  geldiğince yakmaya  çalışmamız  gerekir. Sabah erken saatlerde  güne  başlamak ve kahvaltı  yapmak  gerekir. Ara öğünlerin  saatlerinin  geçmemesine  dikkat etmek ve akşam yemeği  saatinizde  çok  gece bırakmamak  yararlı  olacaktır.

Su tüketimi  ve kilo 

Kilo sorununda  beklide en büyük  etken  su tüketimi. Yetişkin  ve normal kiloya  sahip bir insanın  günde  ortalama 2 litre  su tüketmesi  gerekmektedir. Bu miktar  kilo sorunu yaşayan  insanlar  için 2 litrenin  üstünde  olmalıdır. Özellikle diyet yanı sıra  spor da yapan kişiler  aktivite  esnasında  daha fazla sıvı  kaybına  uğrayacaklarından bunu göz ardı etmemelidir. Tüm bunlara dikkat edilmesi  sonucu dengeli  beslenmeyi hayat standartı haline getirmiş  kişilerde  istenilen  kilo  kontrolü  belli ölçüde  sağlanabilir.

İçerik Tarihi: 04 Ağustos 2021 22:47

Oy Haber / Editör
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.