1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. D Vitamini Eksikliğine Çözüm
D Vitamini Eksikliğine Çözüm

D Vitamini Eksikliğine Çözüm

Bu yazımızda D Vitamini Eksikliğine Çözüm hakkında genel sağlık bilgileri yer almaktadır.

A+A-

Günlerin kısalması havaların soğuması nedeniyle günlerimizi evde veya kapalı alanlarda zamanımızı geçiriyoruz. Bütün bunların sonucu güneş göremememizden kaynaklanıyor.

D Vitamini vitaminden ziyade hormon olarak kabul edilmektedir. Kanımızda D vitamini yüzde5 veya 10’unu yediğimiz gıdalardan gelmektedir. Hücre zarlarının oluşmasında metabolizmanın çalışmasında ve birçok görevde yer almaktadır.

Son yıllarda modern beslenmenin getirdiği birtakım faktörlerde zararlıdır. İnsanlarda D vitaminin düşük olmasının en önemli sebebi bu yaşlarda insanların artık daha az güneşe çıkmalardır.

D vitamini eksikliğini bazı nedenleri; yetersiz güneşlenme, koruyucu güneş kremleri, esmer cilt, obezite yaşlanma, sağlıksız beslenme, hamilelik ve mide küçültme ameliyatlarıdır.

Son yıllarda D vitamini eksikliği başta kalp damar hastalıkları hipertansiyon şeker hastalığı ve bazı kanserlerle ilişkilendirmektedir. D vitamini, düzeyi yüksek olan kişilerin daha sağlıklı daha uzun yaşadıkları görülmektedir. İdeal kan D vitamini 20ng/ml düzeyinde olması beklenmektedir. Bu kemik sağlığı için asgari düzey olarak kabul edilmektedir. Ancak son yıllarda bunun yeterli olmadığını 50ng/ml düzeyinde olması gerektiği bilinmektedir.20- ila 65 yaşından sonra 600 ünite 65 yaş üzerinde 800 ünite D vitamini alınması önerilmektedir.

Soğuk su balıkları uskumru somon sardalya balığı gibi balıkları haftada 1-2 gün yemek hem d vitamini hem de o mega 3 bakımından önemlidir. Mayıs eylül ayları arasında günde 30dk bedenimizin %50’sini güneşe maruz bırakacak şekilde güneşlenmemiz D vitamini alınması bakımından yeterlidir.

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2021 21:52

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.