1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Covid-19 Belirtileri Nelerdir
Covid-19 Belirtileri Nelerdir

Covid-19 Belirtileri Nelerdir

Bu sayfada Koronavirüs nedir, covid-19 belirtileri ve korunma yöntemleri nelerdir yer almaktadır.

A+A-

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan şehrinden yayılım göstermeye başlayan ve birçok ülkeyi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, dünya gündeminde ilk sırada yer almaktadır.  Salgın kategorisine alınmasıyla tüm dünyayla birlikte ülkemizde de ciddi önlemler alınmış fakat virüsün ülkeler arasında yayılımı önlenememiştir.  Koronavirüs nedir, Covid-19 ismi verilen yeni tip koronavirüs nedir, hastalık belirtileri nelerdir ve virüs ile baş etme yöntemleri nelerdir, bu yazıda bulabilirsiniz.

Koronavirüs Nedir, Koronavirüs  Tipleri Nelerdir?

Koronavirüs; soğuk algınlığı, Mers, Sars ve yeni tanımlanan Covid-19 gibi çeşitli hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. Koronavirüsler yapı olarak hayvan kaynaklı olup, hayvanlardan insanlara ve insanlardan insanlara bulaşarak salgın riski yaratan hastalık tipleridir. İnsanlara enfekte olmamış fakat hayvanlarda saptanan birçok koronavirüs tipi mevcuttur. Alfa, Beta, Gama ve Delta koronavirüs olmak üzere dört türde sınıflandırılmışlardır ve insan, domuz, yarasa, evcil ve yabani hayvanlarda göründükleri belirtilmiştir. Sars, Mers ve Covid-19 hastalıklarını içerisine alan tür beta-koronavirüs ailesindendir.

2002 yılında Çin’de ortaya çıkan Sars misk kedileri yoluyla insanlara geçmiş bir koronavirüs tipidir. Bulaştırıcılığı ve ölüm oranı çok yüksek olan Sars çoğunluğu Çin’de olmak üzere 774 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştur.  Salgından dolayı ölüm oranı %11’dir.

2012 yılında ilk olarak Suudi Arabistan’da ortaya çıkan  Mers; tek hörgüçlü develer aracılığı ile insanlara bulaşmıştır. Sars hastalığı Türkiye’de görülmemiş fakat  Mers nedeni ile 2014 yılında Suudi Arabistan’dan gelen Hatay’da yaşayan bir Türk vatandaşı yaşamını yitirmiştir. Salgından dolayı ölüm oranı %35-50’dir.

31 Aralık 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi,  Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Vuhan şehrinde tanımlanamayan pnömani vakaları tespit edildiğini duyurmuştur. 7 Ocak 2020 yılında ise bu virüsün yeni bir koronavirüs tipi olduğu belirtilmiş ve virüse Covid -19 (2019-nCoV) ismi verilerek literatüre geçirilmiştir. Şuan salgından dolayı ölüm oranı %2’dir. Covid -19 virüsünün, diğer beta-koronavirüs ailesi virüslerine oranla vaka sayılarının ve ölüm oranlarının daha hafif seyirli olacğı görüşü bilim insanlarınca yaygındır. Hastalık nedeni ile ilk ölüm vakası 13 Ocak 2020 yılında Çin’de yaşanmıştır.

Covid-19  Virüsünün Kaynağı Nedir, Nasıl Bulaşır?

Yeni Koranavirüs tipi olan Covid-19’un kaynağı henüz netlik kazanmamakla birlikte kökeni araştırılmaya devam etmektedir. Bugüne kadar elde edilmiş bulgular, hastalığın Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında satışa çıkarılmış yasadışı vahşi hayvanlardan kaynaklandığını işaret etmektedir.

Covid-19’un damlacık yoluyla hava üzerinden bulaştığı belirtilmiştir. En yoğun sağlık merkezleri aracılığı ile yayılım gösterdiği düşünülmektedir.  Virüsün hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla etrafa saçılan damlacıklar ile hastaların temas ağız, göz ve burun sıvılarının yüzeylere el ya da direk teması şeklinde bulaştığı belirtilmiştir. 14 günü varan kuluçka süresinin olduğu ve belirtilerin iki günden itibaren hasta kişide görünmeye başlandığı bilinmektedir.  Koronavirüs ailesine ait virüslerin dış ortam dayanıklılığı çok olmamakla birlikte Covid-19 tipinin dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte diğer tip koronavirüsler gibi hava sıcaklığının 24-25 derecelere çıkması ile havada tutunamayacakları öngörülmektedir.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en yaygın öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. Ağırlaşan vakalarda; pnömani (zatürre), ani gelişen ağır solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşebilmektedir.

Covid-19 En Çok Kimleri Etkiler?

60 yaş ve ileri yaşa sahip ve astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği gibi eşlik eden hastalığı olan kişilerin virüsten etkilenme ve hastalık bulgularını ağır geçirme ihtimali daha yüksektir.

Covid-19 Virüsünden Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için alınması gereken önlemleri yeni tip koronavirüs hastalığı olan Covid-19’dan da korunmak için de almak önceliklidir. Ellerin sık sık yıkanmasına dikkat edilmelidir. Ellerin yıkanması 30 saniye süre ile ve özellikle avuç içlerinin ve parmak uçlarının ovuşturulması yöntemi ile yapılması gerekmektedir. Ellerin yıkanması için gerekli ortamın olmadığı ortamlarda dezenfektan, kolonyalı (içinde alkol barındıran) mendil ya da kolonya kullanılmalıdr. Özellikle metrobüs, metro, avm gibi insanların yoğun olduğu bölgelerde el teması yapılması gerekli olan yüzeyleri elledikten sonra temizlemek önemlidir. Dışarıda geçirilen zaman sürecinde elleri yüz bölgesine değdirilmemelidir.

Hapşırma ve öksürme esnasında burun ve ağız tek kullanımlık mendil ile kapatılmalı ve mendil sonra çöpe atılmalıdır. Kağıt mendilin bulunmaması durumunda dirsek içi kullanılmalıdır.

Hasta insanlar ile temastan uzak durulmalıdır.  Hasta insanlar ile kapalı ortamlarda mümkün olduğunca az süre geçirilmelidir. Hasta bireylerin veya hasta potansiyeli olan bireylerin olduğu ortamda durmak zorunlu ise korunmak için maske takılmalı ya da hasta bireylere maske takılmalıdır.

Bağışıklık seviyesinin düşmemesi için uygun beslenme programına uyum sağlanmalı ve günde en az 7 saat uyku uyunmalıdır.

Özellikle kalabalık yerlerde bulunduktan sonra kıyafetleri 60 derecede yıkamak gerekmektedir. 60 derece ve normal deterjan virüslerin ölmesi için yeterlidir. Islak çamaşırlar güneş altında kurutulmalıdır.

Ev havasının çok kuru olmamasına özen gösterilmeli, nem oranı iyi ayarlanmalıdır.

İçerik Tarihi: 21 Ocak 2021 21:03

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.