1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Corona Virüsü Nedir?
Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir?

Bu yazımızda sizlere Corona Virüsü Nedir? hakkında bilgi yer almaktadır. Bu virüs kendisini soğuk algınlığı şeklinde göstermekte ve ağır zatürreye neden olmaktadır.

A+A-

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın çıkış yerinin Çin olmasının bir nedeninin orada bulunan otantik, canlı hayvan pazarlarının varlığı olduğu düşünülmektedir. Virüsün genel olarak yarasa ve yılan gibi canlılardan türediği tahmin edilmekte ve bunun insanlara bulaşmasının nedeni ise Çin’in canlı hayvan yeme kültürüdür. Bu virüs kendisini soğuk algınlığı şeklinde göstermekte ve ağır zatürreye neden olmaktadır.

Corona Virüsü Belirtileri

Corona Virüsü genelde kendini üst solunum yolu hastalıkları şeklinde göstermektedir. Bunlar; burun akıntısı, öksürme, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olabilir.  Bu belirtiler kısa süre içerisinde zatürre gibi daha ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Corona Virüsünden Korunma

Uzmanlara göre bu hastalığın henüz yapılmış bir aşısı yoktur. Yani kısaca tedavi yöntemleri daha geliştirilememiştir. Fakat, uzmanlar bazı basit şeyler yapılarak bu virüsten korunmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.

  • Corona Virüsten korunmanın ilk yolu olarak doktorlar el yıkamanın önemini vurguluyorlar. Bu el yıkamaların en az 30 saniye süreli olmasını ve parmak aralarının da unutulmaması gerektiğini vurguluyorlar
  • Dışarıda ve evin içerisinde elinizi yıkamadan yüzünüze, gözünüze ve ağzınıza dokunmamaya özen göstermek.
  • Hastalığı kesinleşmiş insanlarla birebir temasa girmekten, aynı tabaktan yemek yemekten ve ortak eşya kullanmaktan olabildiğince kaçınmak.
  • Hayvanlarla teması en aza indirmek de birbaşka önemli korunma yöntemi.
  • Kapı kollarını ve sıkça kullanılan yerleri düzenli bir şekilde dezenfekte etmek

İçerik Tarihi: 05 Şubat 2021 21:56

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.