1. YAZARLAR

  2. Alaettin Aslan

  3. Biz Dokunmadık Vali Elban’a O Ağrı’ya Dokundu
Alaettin Aslan

Alaettin Aslan

Biz Dokunmadık Vali Elban’a O Ağrı’ya Dokundu

A+A-

Biz Dokunmadık Vali Elban’a O Ağrı’ya Dokundu 

Uzun suredir yazmadığım bocaladığım , geçmişi irdelemeyi, geçmiş ile bugünü mukayese etmeyi kafaya taktım. Yazdığım Tüm Köşe yazılarım İl Heyeti ile birlikte Gezdiğim Gördüğüm yerleri yaşadığım Olayları Ağrı üzerine yorum katarak yazdım, Ağrı’da Yaşanan Güzel şeyleri Dikkat çekmek istedim. Olumlu ve olumsuz eleştiriler aldım, Alacamda. Hepsine Eyvallah! Bu Seferde Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban ve eşi Beyza Elban’a dair düşüncelerimi siz okurlarımla paylaşmak istiyorum.

35 Yıllık Gazetecilik Deneyimim, 20 Yıllık Gazeteciler cemiyet Başkanlığı, 3 Yıllık Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi görevim Süresince çok sayıda Vali, Kaymakam, Vali yardımcısı ile çalıştım.Burada mukayese yapmayacağım. İnsanın yüreğine sevgiyle, eline merhametle, gönlüne gönülden dokunabilen, gözüne şefkatle, sevgi ile bakabilen ve çaresizliğine çare olmaya çalışan, yönetici ve idarecilerin farklılığını gözlemledim. Toplumsal yapı içinde bu ince dokunuşların, vatandaşı, çaresiz bakışları, nasıl mutlu ettiğini gözlemledim.

İşte bu dokunuşları fazlası ile Vali Elban ve eşi Beyza Elban´da görüyor ve gözlemliyorum. Dokunuşlarla yetinmeyip, hayatın akışı içinde her kesime, her yaştaki insanlara el verdi, gönül verdi, sevdi, saydı ve karşılığını da gördü. Vali Elban, düğünlerde, Gelinle Damatla Halay çekti oynadı, taziyelerde dua okuyup gönül aldı. 

Vali Elban , yaşlı,Kimsesizleri,Hasta vatandaşları evlerinde ziyaret etti, bakımlarını yaptırdı. Vali Elban, Kurulan gençlik merkezlerini Aktif Hale Getirerek, gençlerin sosyal ve yaşamsal aktivitelere katılımlarını sağladı, ders çalışma imkan ve alanı yarattı.

Vali Elban, Sihirli Dokunuş Şahsımca Diyorum,Tekstil (5-10 Bin Kişi Çalışacak) Kent,Üst Geçit,Kotla Ağrı (Ağrı’nın Geleceğini Kurtaracak Proje) Modern Belediye Binası,Cumhuriyet Caddesi,Yeni Valilik Binası,Belediye’ye Yeni Araç Filosu,.. 

Vali Elban,” kalemsiz, deftersiz kimse kalmasın” dedi öncelikli kızlar dedi, okullara kalem defter dağıttı.

Vali Elban “ Sokaklar şenlensin” dedi, sokak Aralarını Şemsiyelerle Donatı, Ağaçlar Renge Renk Lamlarla Süslemesine destek verdi. Vali Elban“ Sağlık için Başta Hastahane Etrafında Çevre Yolları Bağlantı Noktalarını Bizzat Kendisi ilgilendi” dedi, Bende Burdan Sağlık Hizmeti Alıyorum.

Vali Elban, Ağrı’da´salon sporlarının fitilini yaktı. Ağrı Spor’umuza Kazandırdığı Sosyal Tesis,Boks,Tenis, Basketbol, Hentbol, Voleybol takımları kuruldu, başarıdan başarıya koşar hale geldi.

Kadın ve Gençlik Merkezi, Marka Kafeler, İş Merkezi, Jeotermal Tesisleri,Marka Oteller,engelli, vatandaşlara yaşam alanlarının sağlanmasına kafa yordu. Vali Elban, “Yeşil Ağrı”dedi yüzbinleri aşan ağaç toprakla buluştu. Başta Hava alanı Yolu Olmaz Üzere Çevre Düzenlemesi Çiçek Tarlalarına Dönüştü. (Çiçekli Gece Lamları Hariç) Ranta dönüşmeye hazır araziler, park, Şehir Parkları oldu. Vali Elban, 100 Yıllık Ağrı ‘ının Kalbi Olacak Sosyal Donatıları ile Yapılan Ağrı Millet Parkı, Taşlıçay Çayı Üzerindeki Kendi Deyimiyle Mısır’ını, Çay’nı Dondurma’sını, Yemeğini Yiyeceği Sevgi Yolları.

Vali eşi Beyza Elban , hastane ziyaretleri, yeni doğan çocuk ziyaretleri. Mahalle, mahalle gezisi, kadınlara, çocuklara ve genç kızlara gönülden dokunuşu. İşte yöneticilik bu dedirtecek dokunuşlar. beton asfaltla tanışması ve diğer hizmetleri de vicdanı bütün insanlar görüyor zaten. Yazı Şahısa methiye değil. Yazı çıkar karşılığı değil. Yazı, gönüle dokunuşun yansımasıdır.

Siyasetine Yön Veren Gelecek,Kazanacak Ve Birlikte Ağrı’yı Yönetecek, Uçuracaksınız, İnsanları Ağrı Dağı Gibi Dik Olacak, Nuhun Gemisi Gibi İnancımızı Pekiştirecek,İshak Paşa Saray’ı Gibi Heybetili, Hani Baba Gibi Hitap Edecek Bizlere. Teşekkürler Elban çifti….

Alaettin ASLAN Ağrı Gazeteciler cemiyet Başkanı.

Bu yazı toplam 326 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.