1. ANASAYFA

  2. EKONOMİ

  3. Apartman Dairesi İşyeri Olabilir mi?
Apartman Dairesi İşyeri Olabilir mi?

Apartman Dairesi İşyeri Olabilir mi?

Bu sayfada apartman dairesi işyeri olabilir mi? sorusu hakkında bilgiler yer almaktadır.

A+A-

Apartman Dairesi İşyeri Olabilir mi?

Özellikle büyükşehirlerde apartmanların işyeri olarak kullanılması standart bir uygulama haline geldi.

Home ofis çalışma mantığının geniş kesimlerce kabul görmesiyle beraber apartman dairelerinin ofis haline dönüşmesi de kaçınılmaz oldu. Sadece bir evken aynı zamanda da işyeri olan dairelerle ilgili apartman sakinlerin huzursuzlukları artıyor.

Yargıtay’a taşınan bir davanın sonucunun ‘’ dairelerin işyeri olarak kullanılması için kat malikleri tarafından oybirliğiyle karar alma zorunluluğu ‘’ olmasına karşılık süreç çoğalarak devam ediyor.

Daireler Neden İşyerine Dönüşüyor?

Yolda yürürken bir apartmana baktığımızda doktor muayenehanelerinden avukatlık bürolarına kadar farklı iş kollarının dairelerin içinde mesleklerini yerine getirdiklerini görebiliriz. Mesken olarak görülen dairelerin pavyon, eğlence kulübü veya rahatsız edici farklı bir işyeri olması konusunu diğer sakinlerin onayına sunarken, sıradan bir ofis için bu tür bir zorunluluk aranmıyor.

İşyerlerine daha sık gelen yemek şirketleri veya kargo çalışanları evlere de hizmet veriyor olabilir.

Müşteri ziyaretlerinin de yapıldığı ofislerde rahatsız edici bir gürültü olmadığı sürece sorun yaşanması oldukça yersiz olarak görülebilir. Buna rağmen son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde görülen rezidans uygulamaları bu konuda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için hayata geçirilmiştir. Bu konutlarda verilen lobi hizmetleri, vale servisi veya toplantı odası kullanımı ofislerin tercihleri üzerinde etkili olmaktadır.

Kira Maliyetleri Tercihleri Şekillendiriyor

Dairelerin ofis olma sürecindeki en etkili konu kira maliyetleridir. Hâlihazırda 2 odalı bir evde yaşayan ve serbest çalışan kişiler evlerinin bir odasını işlerini sürdürmek için ayırmayı tercih etmektedir.

Bu aşamada ortaya çıkan kargo gönderim ve alımının apartman sakinlerini rahatsız etmemesi gereklidir.

Bugün aynı sorun villa tipli dairelerde de yaşanmaktadır.

Özellikle mimarlık ofisi veya terapi alanı olarak kullanılan villalarda yuva, pet shop, etüt merkezi veya güzellik salonu uygulamaları da sık olarak görülmektedir. Gelen misafirlerin kimliklerinin bilinmiyor olması site sakinleri açsından bir güvenlik riski oluştursa da sürecin daha anlayışlı bir şekilde sürdürülmesi gereklidir.

İçerik Tarihi: 17 Ocak 2021 23:44

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.