1. ANASAYFA

  2. SAĞLIK

  3. Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri genelde tütün, nargile  içen kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Sağlık açısından Kanserden korunmak için hormonlu ve genetiği oynanmış yiyecekler yenmemeli, alkol ve tütün içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.

A+A-

Günümüzde artık grip hastalığından farksız olan kanser hastalığı herkeste görülmektedir. Yaş, cinsiyet ayırmamaktadır. Çocuklarda, yetişkinlerde, gençlerde de görülebilir. Artık kanser hastalığına insanlar alıştılar.

Günümüz teknolojisinde kanser tedavilerinde büyük ve pozitif yönde iyileştirici etkiler alınmaktadır. Her geçen gün hastalıkların tedavisi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. birçok ilde bulunan tıp fakültelerinde tedaviler yapılabilir ayrıca özel hastanelerde bu konuda seçilebilmektedir.

Kanser tedavisinde öncelik olan tamamen hastanın ve hasta yakınlarının moral ve motivasyonudur. Kansere en iyi gelen şey motivasyon olumlu düşünceler olduğu kanıtlanmış bir durumdur  bu yüzden öncelikle hastalığı kabullenmek ve ardından iyi bir doktor bulup tedavi olacağına bu tedavinin olumlu sonuçlanacağına hasta inanmalıdır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Akciğer kanseri genelde tütün, nargile  içen kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Aynı zamanda sigara içen kişilerin yanında pasif içici olarak bulunmakta kansere yakalanma riski yaratmaktadır.

  • -Bazı kimyasal malzemeleri solumak ve bu tür işlerde çalışmak,
  • -Yüksek hava kirliliği olan şehirlerde yaşamak,
  • -İçme sularında arsenik maddenin fazla olması,
  • -Genetik kodlarda akciğer kanserinin olmasıdır.

            
Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kuru öksürük baş belirtisidir, sebepsiz gelen ve uzun sürek öksürükler, nefes alırken göğüs kafesinde sıkışma hissi, gülerken  yine göğüs kafesinde sıkışma hissi, sesin birden sebepsiz yere kısılması, nefes alamıyormuş gibi hissetme darlık, zatürre ve bronşit hastalığının bir türlü geçmemesi, öksürmeden sonra kanlı balgam, hızlı artan kilo kayıpları, sırtta geçmeyen sürekli ağrılar, bacağa vuran sebepsiz ağrılar gibi belirtileri vardır.
            
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle tetkikler sonucu kanserli olan bölge ameliyatla temizlenir daha sonra ise kemoterapi ve radyo terapi  görülmektedir. Sağlık açısından Kanserden korunmak için hormonlu ve genetiği oynanmış yiyecekler yenmemeli, alkol ve tütün içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.

İçerik Tarihi: 25 Mart 2021 22:38

Önceki ve Sonraki İçerikler

İÇERİĞE YORUM YAZ

Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.